Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (2.02.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, genele yayılan ve kapanışa yakın artan satışlarla devre kesti. Devre kesici sonrası kapanış seansıyla devam eden endeks, günü %5,29 sert düşüşle 4.713,39’dan tamamladı. Sınai Endeks %4,62 düşüşle pozitif ayrışırken Bankacılık Endeksi %7,85 düşüşle negatif ayrıştı. Seçime yaklaşırken artan siyasi belirsizliğe ek olarak TCMB’nin karşı taraf olduğu dövizden dönüşlü KKM’lerde faiz üst sınırı kaldırılırken, mevduat ve KKM’de artan getiri imkanının da Borsa İstanbul’daki satışlarda etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bununla beraber bilanço dönemi içerisinde, güçlü beklentileri olan hisselerin pozitif ayrışmayı sürdüreceğine inanıyoruz. Küresel tarafta, dün Fed toplantısı takip edildi. Fed beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık faiz artışına gitti. Toplantı sonrası konuşan Başkan Powell, dezenflasyonist sürecin başladığını ancak takip edildiğini ve aşırı sıkılaşmak istemediklerini söyledi. Powell’ın açıklamalarını piyasaların güvercin bulması ile, Dolar değer kaybederken riskli varlıklar değer kazandı. ABD borsaları günü %2’ye varan yükselişlerle tamamladı.

VIX ise 18 seviyesi altına gerileyerek ABD borsalarında volatilitenin azaldığına işaret ediyor. Önümüzdeki dönemlerde açıklanacak ekonomik verilerin daha gevşek para politikasını desteklemesi halinde risk iştahının güçlü seyrini koruyacağını ve endekslerde başlayan yükseliş ivmesinin süreceğini düşünüyoruz. Bugün İngiltere ve Avrupa Merkez Bankalarının toplantıları takip edilecek. Beklentiler her iki bankanın da 50’şer baz puan faiz artırımı gerçekleştirmesi yönünde. Toplantı sonrası sözlü yönlendirmeler de piyasaların odağında olacak.

Bu sabah ABD vadelileri karışık seyrederken Alman DAX vadelisi pozitif seyrediyor. Asya Endeksleri ise yükselişte. Yurtiçinde ise, VIOP-30 endeksi akşam seansını yatay negatif eğilimle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlayacağını ve satışların momentum kaybedebileceğini düşünüyoruz. Gün içerisinde satış baskısı sürse de tepki alımları gerçekleşmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi