Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (18.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan ve gün içinde yükselişini sürdüren BIST-100 Endeksi, gün sonuna doğru gelen satışlarla kazançlarının büyük kısmını geri vererek günü %0,17 yükselişle 2.394,83’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %1,17 düşüşle negatif ayrışmaya devam ederken kısa vadede bu eğilimin devam edeceğini düşünüyoruz. Global riskten kaçış momentum kaybederken yurtdışı majör borsalar günü %1,5-2 arasında değişen tepki yükselişiyle tamamladı. VIX Endeksi 26 seviyelerine gerilerken Endeks’in 25 seviyesi altına gerilemesi durumunda volatiliteki düşüşle ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri güçlenebilir. Ancak, kısa vadede tepki yükselişleri oluşsa da global borsalardaki düşüş trendinin orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST yurtdışı borsalardaki toparlanmaya paralel tepki yükselişi gerçekleştirse de Endeks’teki zayıf görünüm devam ediyor. Kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması, yabancı satışlarının devam etmesi ve enflasyona endeksli alternatif bir TL enstrüman çıkabileceği beklentileriyle BIST’teki zayıf dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak, yurtdışı borsalardaki tepki yükselişinin güçlenmesi durumunda BIST’te de tepki alımlarının devam etmesi beklenir. CDS’ler 700 seviyesi üzerindeki seyrini devam ettirirken TL varlıklara ilişkin yüksek risk fiyatlaması devam ediyor.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,21 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda Çin hariç alıcılı bir seyir var. Endeks’in güne yükselişle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi devam etse de zayıf kalması ve yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmaya devam etmesi beklenir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!