Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (17.11.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün yükselişle başlayan ve bankalar öncülüğünde gün boyu alıcılı seyreden BİST100 Endeksi günü %1,50 yükselişle 7.780,68 seviyesinde tamamladı. Sınai Endeks %0,67 yükselirken, Bankacılık Endeksi %2,92 yükselişle pozitif ayrıştı. Geçtiğimiz haftalarda küresel piyasalardan negatif ayrışan endekste toparlanma eğilimi gözlemleniyor. Ancak rasyonel ekonomi politikaların yarattığı olumlu havaya rağmen yükselen faiz oranları yurt içi yatırımcı talebini baskılıyor ve yabancı girişi de sınırlı seyrediyor. Diğer taraftan jeopolitik riskler de varlığını koruyor.

Global piyasalarda ise risk iştahında toparlanma eğilimi sürüyor. Dün ABD’de takip edilen sanayi üretim verisi beklentilerden zayıf gerçekleşirken, zayf gelen ekonomik veriler sonrası Fed’in faiz artırımlarını sonlandıracağı beklentisi güçleniyor. Dün ABD ve Avrupa endeksleri günü karışık seyirlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Asya borsaları karışık, Alman DAX vadelisi pozitif bir seyir izliyor.

Bugün Euro Bölgesi TÜFE enflasyon verisi takip edilecek. Genel olarak ekonomik veriler, Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve jeopolitik gelişmelerin risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. Yurt içinde, VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,07 artışla tamamladı. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlamasını ve gün içinde geri çekilmeler yaşansa da bunun alım fırsatı olarak kullanılarak tepki yükselişlerinin düşük momentumla sürmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi