Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (17.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan BIST-100 Endeksi, gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü % 2,11 yükselişle 5.229,58’den tamamladı. Bankacılık Endeksi kısa vadeli güçlü performans sonrası günü %1,20 yükselişle sınırlı negatif ayrışma ile tamamladı. Açığa satış yasağının devam etmesi, sert düşüşlerde varlık fonunun borsa yatırım fonları üzerinden alım yapabileceği beklentisi ve seçime yönelik beklentiler endeksin kısa vadeli yükseliş trendini korumaya devam ediyor. Endeks gün içinde dalgalı seyir izlese de Reuters’ta çıkan bir habere göre mevcut hükümetin seçim beyannamesine Ortodoks politikalara geçişi koyacağı ve ekonomi yönetimine Mehmet Şimşek’in katılacağı haberi gün sonuna doğru endekste güçlü alımlara neden oldu.

Kısa vadede endekste geri çekilmeler yaşansa alım fırsatı olarak kullanılması ve kısa vadeli yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Ancak yükselişlerin belli seviyelerde satış fırsatı olacağını ve seçim öncesi BIST’te geniş bir bant içinde dalgalı seyrin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Yurtdışında Bankacılık sektörüne yönelik endişelerin alınan tedbirlerle azalmasıyla sonrası majör borsalar günü güçlü tepki yükselişiyle tamamladı. Kısa vadede yurtdışı piyasalarda yüksek volatilitenin Fed toplantısına kadar devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi 23 seviyelerine gerilese de ABD borsalarında volatilitenin sonlandığını teyidi için endeksin 21 seviyesi altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BIST kapanışına göre ABD ve Almanya Dax vadelileri %0,9-%1,7 arasında değişen yükselişle seyrediyor. Asya borsalarında alıcılı bir seyir var. Endeksin güne yükselişle başlaması ve gün içinde geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılarak kısa vadeli yükselişin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi