Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (16.11.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan ancak sonrasında gün boyu dalgalı zayıf bir seyir izleyen BİST100 Endeksi günü %0,07 düşüşle 7.665,87 seviyesinde tamamladı. Sınai Endeks %0,10 gerilerken Bankacılık Endeksi %0,38 değer kazandı. Rasyonel ekonomi politikaların yarattığı olumlu havaya rağmen yabancı girişlerinin sınırlı seyretmesinin yanında artan jeopolitik riskler ve yükselen faiz oranları, BIST üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Global piyasalarda dün ABD ÜFE verisi takip edilirken, veri %1,9 beklentilerin altında %1,3 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon verilerindeki yumuşama sonrasında risk iştahı dün de güçlü seyrederken Global endeksler günü yükselişle tamamladı. Bu sabah ise Biden-Şi arası görüşmenin ardından risk iştahında azalma izleniyor. ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya endeksleri satıcılı seyrediyor.

Bugün ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim verileri ayrıca Fed üyelerinin de açıklamaları takip edilecek. Ekonomik veriler ve Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ile jeopolitik gelişmelerin risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. Yurt içinde, VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,05 düşüşle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ve tepki yükselişlerinin düşük momentumla da olsa devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi