Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (15.11.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne satışlarla başlayan ve satıcılı seyrini sürdürerek 7.520 seviyesine kadar gerileyen BİST100 Endeksi bu bölgede gelen tepki alımlarıyla kapanışa yakın toparlanarak günü %1,36 yükselişle 7.671,05 seviyesinde tamamladı. Bankacılık Endeksi %1,27, Sınai Endeks %1,43 değer kazandı. Geçtiğimiz haftalarda küresel piyasalardan negatif ayrışan endeksin kısa vadede toparlanma eğiliminde olabileceğini düşünüyoruz. Ancak %40 üzerine yükselen mevduat faizi ve bono faizi gibi alternatif yatırım araçları BİST’e ilgiyi sınırlandırmaktadır. Ayrıca hisse senedi kredi faizlerindeki yükselişin de bu ilgiyi azaltabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan jeopolitik gerginlikler lokal ile sınırlı seyretmeye devam ederken Türkiye’nin coğrafi olarak bölgeye yakın konumu da bir diğer risk unsuru olarak takip ediliyor.

Global piyasalarda dün ABD TÜFE verisi takip edildi. Ekim ayında veri %3,3 beklentinin hafif altında %3,2 seviyesinde gerçekleşirken, Fed’in faiz artırımlarına gerek kalmayacağı algısı risk iştahını güçlendirdi. ABD ve Avrupa borsaları günü %2,37’ye varan yükselişlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisinde pozitif tablo korunurken Asya endeksleri de alıcılı bir seyir içerisinde. Bugün ABD’de açıklanacak Ekim ayı ÜFE verisinin de risk iştahı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Genel olarak Fed’in faiz artırımına devam etmeyeceğine ilişkin veriler açıklandıkça global major borsalarda yukarı yöndeki eğilimini güçlendirmesini bekleriz. Ayrıca Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve jeopolitik gelişmelerin risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz.

Yurt içinde, makroekonomik veri gündeminde bugün yurtiçinde Ekim ayı Merkezi Yönetim Bütçe sonuçları açıklanacak. Hazine nakit dengesi ve son dönem borçlanma yapısı dikkate alındığında, bütçe açığındaki yukarı yönlü eğilimin devam etmesini bekliyoruz. VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,40 artışla tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ve tepki yükselişlerinin devamını beklesek de yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilerek endekste dalgalı seyrin sürmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi