Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (15.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalı zayıf seyrini sürdürdü ve kapanışa yakın gelen sert satışlarla günü %2,18 düşüşle 5.207,32’den tamamladı. SASA, TUPRS, THYAO gibi endeks ağırlığı yüksek hisseler endeksi baskılarken, Sınai Endeks %2,41 düşüşle negatif, Bankacılık Endeksi %0,33 düşüşle pozitif ayrıştı. Kısa vadede kar realizasyonunun sürebileceğini düşünmekle beraber seçime kadar olan pozitif beklentimizi koruyoruz. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçim öncesi siyasi gelişmeler ve beklentiler piyasada dalgalanmayı artırabilir.

Yurtdışında ise dün ABD’de TÜFE enflasyon verisi beklentilere paralel gerçekleşirken, ABD’li banka SVB öncülüğünde bankacılık sektörüne ilişkin artan risklerin de katkısıyla Fed’in bu ay faiz artırımını pas geçme ihtimali risk iştahını destekliyor. Dün ABD ve Avrupa’da endeksler günü %2’ye varan yükselişlerle tamamlarken VIX ise 26’dan 23’e sınırlı gerileyerek ABD vadelilerindeki satış baskısının az da olsa hafiflediğine işaret ediyor. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi hafif negatif, Asya endekslerinde ise alıcılı bir seyir hakim.

Bugün piyasalar ABD ÜFE enflasyon verilerini takip edecek. Verinin risk iştahı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Yurtiçinde VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,51 düşüşle tamamladı. Endeksin güne negatif eğilimle başlamasını ve gün içerisinde satış baskısının momentum kaybetse de devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi