Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (14.09.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif pozitif eğilimle başlangıç yaparak 8.235 seviyelerine yükselen BİST100 endeksi, günün ikinci yarısında gücünü koruyamadı ve kapanışa yakın artan kar satışlarıyla günü %1,79 düşüşle 8.013,89’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi %1,26, Sınai Endeks %2,08 düşüş kaydetti. BIST’de kısa vadeli güçlü ralli sonrası yurt içi ve yurt dışı yatırımcı talebinin momentum kaybetmesi ve önemli bir beklenti kalmamasının da etkisiyle kar satışları yaşanıyor. Seçim sonrası dönemde önemli bir düzeltme gerçekleştirmeden %80’e yakın yükseliş kaydeden BİST’de zaman zaman kar realizasyonları yaşanmasının beklentiler dahilinde olduğunu düşünüyoruz. Ancak, orta vade için yüksek enflasyon ve negatif reel faiz politikası sürdükçe yerli yatırımcı ilgisinin, ortodoks politikalara geçiş ve normalleşme sürdükçe yabancı yatırımcı ilgisinin sürmesini bekleriz. Ayrıca, kısa vadede Mehmet Şimşek’in 19 Eylül’de ABD’de yabancı yatırımcılarla yapacağı görüşme endeksteki yükseliş için motivasyon kaynağı olmaya devam edebilir. Diğer taraftan Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gidildi. Uygulama bankacılık sistemine ek maliyet anlamına gelirken banka hisseleri için negatif etki yaratabileceğini düşünüyoruz.

Global majör borsalarda ise dün açıklanan ABD TÜFE enflasyon verisi yıllık %3,6 beklentinin hafif üzerinde %3,7 seviyesinde gerçekleşirken Fed’in faiz artırımlarına devam edebileceği beklentisi güçleniyor. Dün major borsalar günü karışık seyirlerle tamamlarken bu sabah ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya borsaları alıcılı seyrediyor. Yurt içinde, VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,20 sınırlı yükselişle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!