Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (12.02.2024)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan BİST100 endeksi, günün kalanında gelen alımlarla rekor tazelediği 9.045,97 seviyesinde, %1,07 yükselişle günü tamamladı. Sınai Endeks %0,98, Bankacılık Endeksi %0,54 yükseliş kaydetti. Haftalık bazda ise BİST100 %4,39 artışla yükseliş serisini 6. haftaya taşırken, Sınai Endeks % 5,47 yükseldi, Bankacılık Endeksi %2,28 yükselişle negatif ayrıştı. Merkez Bankası Başkan değişikliğinin ardından rasyonel politikalara geçiş sürecine duyulan güven artarken, BİST’e yönelik ilgi de sürdü. Geçtiğimiz hafta yurt içinde Ocak ayı TÜFE enflasyon verisi ve yılın ilk enflasyon raporu takip edildi. Ocak ayında kaydedilen % 6,7’lik enflasyon sonrası piyasalar enflasyon raporunun sunumuna odaklandı. Piyasada oluşan genel kanının aksine 2024 sonu TÜFE beklentisi %36 seviyesinde sabit tutuldu. Sunumda, dezenflasyonun tesisine yönelik kararlılığa vurgu yapılırken şuan için ek faiz artışına ihtiyaç olmadığı ancak ihtiyaç duyulması durumunda ek sıkılaşmanın sağlanabileceği belirtildi. TCMB verilerine göre 26 Ocak – 2 Şubat haftasında yurt dışı yerleşikler BİST’de alıcılı olmaya devam ederken, 133 milyon Dolar’lık alımla 2024 yılı net pozisyonu +208 milyon Dolar’a ulaştı. Rasyonel politikalara ilişkin güven, CDS’de gerileme ve yabancı yatırımcı ilgisi sürdükçe BİST’e ilişkin olumlu tavsiyemizi koruyoruz. Ancak, mevcut seviyelerde hisse seçiminde temkinli olmak gerektiğini ve kısa vadede kar satışları oluşabileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber olası satışların orta vadede alım fırsatı olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz.

Global tarafta ise geçtiğimiz hafta veri gündemi sakin seyrederken major borsalar ABD borsaları öncülüğünde yükselişlerle haftayı tamamladı. Yeni haftaya başlarken ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi hafif satıcılı seyrediyor, Asya piyasaları ise Çin yeni yılı nedeniyle kapalı. Bu hafta piyasalar, yurt içinde ise pazartesi işsizlik verileri, Salı günü ise ödemeler dengesi verileri takip edilecek. Global tarafta ise Salı günü ABD TÜFE, Çarşamba günü Euro Bölgesi büyüme gibi önemli veriler takip edilecek. Verilerin risk iştahına yön vermeyi sürdüreceğini düşünüyoruz. Fiyatlamalarda Fed’in bu yıl faiz indirim beklentisi 4’e gerilerken major borsalarda yükseliş momentumunda yavaşlamanın ise süreceğini düşünüyoruz. Yurt içinde, VIOP 30 endeksi akşam seansını %0,49 yükselişle tamamladı. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlamasını ve gün içerisinde kar satışları yaşansa da yükselişini sürdürme çabasında olmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!