Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (11.11.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi yükselişini devam ettirerek gün içinde 4.498 ile yeni tarihi zirve seviyesini test ederken, günü %2,43 yükselişle 4.467,10’dan tamamladı. Bankacılık endeksi %3,82 yükselişle pozitif ayrıştı. ABD TÜFE enflasyon verisinin beklenti altında gelmesi sonrası Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacağı ve enflasyonda en kötünün geride kaldığı beklentisiyle global risk alma iştahındaki toparlanma güç kazandı. Veri sonrası DXY dolar endeksinde %2 üzeri sert düşüş yaşanırken, yurtdışı majör borsalarda %3-7 arasında değişen sert yükselişler yaşandı. Veri sonrası ayrıca değerli metallerde güçlü yükseliş yaşanırken, EM para birimlerinde güçlü değer kazançları görüldü.

Kısa vadeli düşüş trendini yukarı kıran yurtdışı majör borsalarda bir sonraki Fed toplantısına kadar kısa vadeli yükseliş trendinin devam etmesi beklenebilir. BIST güçlü bilanço açıklamaları ve yurtdışı borsalardaki güçlü yükselişin de desteğiyle yükselişini devam ettirerek yeni tarihi zirve seviyesinden kapanış yaptı. Güçlü bilanço açıklamaları sonrası hisse hedef değerlerinin yukarı revize edilmesi endeksteki yükselişi destekliyor.

Kısa vadede yurtdışı piyasalardaki güçlenmenin de desteğiyle endekste yükseliş trendinin devam etmesi beklenirken, endekste sınırlı da olsa kar satışları yaşanma riskinin devam ettiğini düşünüyoruz. Ancak endekste kar satışları yaşansa da yüksek enflasyon ortamında şuan TL varlıklar içinde BIST’in tek alternatif olması, global risk alma iştahındaki güçlenme ve endekste temel olarak potansiyelin devam etmesi nedeniyle düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilerek, orta vadede yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde açıklanacak Eylül ayı cari işlemler verisi için ortalama piyasa tahmini 2,85 milyar dolar açık iken, Şeker Yatırım olarak tahminimiz 3,0 milyar dolar seviyesinde bulunmaktadır. Yine bugün açıklanacak Eylül ayı Sanayi üretimi için yıllık ortalama beklenti %3,3 artış yönündeyken, Şeker Yatırım olarak tahminimiz % 2,9 artış yönündedir. Sanayi üretim verilerinin beklentilerin çok altında gelmesi BIST’te Sınai endeks hisseleri öncülüğünde kar satışlarını tetikleyebilir.

VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,73 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya DAX vadelileri %1,20-1,90 arasında yükselişle seyrediyor. Asya borsalarında majör borsalara paralel güçlü alıcılı bir seyir hakim. Endeksin güne yükselişle başlamasını beklerken, kar satışları yaşansa da bunun alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi