Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (8.07.2024)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe pozitif başlayan BIST 100 endeksi, yukarı denemelerinde satışlarla karşılaşınca, günü %0,2 düşüşle 10.852 seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi ise 97,4 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler BIMAS, GARAN ve AEFES olurken, en fazla negatif etki YKBNK ve KCHOL’den geldi. Bankacılık endeksinde %0,9 düşüş görüldü, sanayi endeksi %0,2 değer kazandı. Küresel piyasalar tarafında ise ABD borsalarında alıcılı seyir görülürken, Avrupa borsalarında genel eğilim satış yönünde oldu.

Cuma günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan haziran ayı nakit dengesi 430,9 mlr TL açık olarak gerçekleşti. Küresel piyasalarda, Avro Bölgesi’nde takip edilen perakende satışlar mayıs ayında aylık %0,1 artış gösterdi. ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisi 206 bin seviyesinde gerçekleşirken, işsizlik oranı haziran ayında %4,1’e yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,28, dolar endeksi 104,54 seviyelerinden işlem görürken, ons altın ise %1,5’lik yükselişle 2.391 $ seviyelerinde seyrediyor. Küresel piyasalarda bu hafta ABD’de enflasyon ve hazine bütçe dengesi takip edilirken, yurt içinde sanayi üretimi ve cari denge bu hafta izlenecek veriler arasında yer alıyor. Bugün ise yurt içi ve yurt dışı piyasalarda veri akışı oldukça sakin olacak.

Borsa İstanbul’un bugüne alımlarla 10.900 üzerinden başlamasını bekliyoruz. Günün devamında yukarı yönlü hareketlerin hedefi 11.000-11.100 aralığı olmaya devam edecektir. Satış baskısının geri gelmesi halinde 10.750-10.600 destek bölgemiz olacaktır. CDS ise yeni haftaya 262 seviyelerinden başlıyor.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!