Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (8.06.2023)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla 5.515 seviyesinden başlayan endeks, günün genelinde yukarı yönlü eğilimini sürdürdü. Kar realizasyonlarını karşılayan, gün içinde en yüksek 5.609 seviyelerine ulaşan endekste kapanış %3,20 artışla 5.561 seviyesinden gerçekleşti. Tüm endekslerde artış gözlenirken, BIST100’e en fazla pozitif katkıda bulunan hisselerde THYAO, SISE ve TUPRS ilk sıralardaydı. İşlem hacmi artan seyrini devam ettirerek 116,7 mlr TL düzeyinde gerçekleşti. BIST100’e dahil olan 85 hisse değer kazanırken, 15 hisse ise değer kaybetti. Küresel piyasalarda ise Avrupa borsalarında satış baskılı kapanışlar gerçekleşirken, ABD borsalarında Dow hariç negatif kapanış gözlendi.

Dün ABD’de açıklanan dış ticaret verileri beklentilerin altında kalarak -74,6 mlr $ olarak gerçekleşti. Günün erken saatlerinde Japonya’da beklenen çeyreksel büyüme beklentileri aştı. Yurt içinde ise hazine nakit dengesi 169,8 mlr TL fazla (önceki: -159,1 mlr TL) olarak açıklandı. Veri akışı tarafında bugün Avro bölgesinde büyüme verileri takip edilirken, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Avrupa ve ABD piyasalarının bugüne satışlarla başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul’un güne alıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz. TL bazındaki zirvelerine yaklaşan endekste, günlük periyotta teknik göstergeler henüz satış işareti vermemesine karşılık saatlik göstergelerde satışa dönüş var. Dolayısıyla da gün içinde 5.475 altına yaşanacak hareketlerin ivme kazanması riskine karşı bu seviye altında bir miktar nakde dönülmesi gerekebilir. Bu seviye altına gelmediğimiz sürece de endekste 5.750-5.850 aralığı ilk hedef bölgemiz olmaya devam edecektir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni