Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (5.12.2022)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında kar satışlarıyla geriledi ve haftanın son işlem gününü % 1.65 düşüşle, 4,962 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 111 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 39 hisse değer kazandı, 59 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.63 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise yatay seyir izleniyor.

Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan tarımdışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve özellikle hisse piyasaları üzerinde baskı yarattı. Ancak veriye göre oluşan fiyatlama kısa vade için yine de iyimserliğin korunduğuna işaret etti. ABD endeksler gün içinde satıcılı seyretse de tepki alımlarıyla günü yatay seviyelerde kapattı, haftalık bazda ise tüm endeksler değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.53, dolar endeksi ise 104.20 seviyelerinden işlem görüyor. Dolayısıyla istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen 13-14 Aralık FED toplantısına dair beklentileri değiştiremediğini görüyoruz. Bugüne başlarken emtia fiyatlarının da halen yüksek seviyelerde işlem gördüğünü izliyoruz. Bugün Avrupa’da Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın konuşması ve tüm dünyada PMI hizmet verileri izlenecek. İçeride ise Kasım ayı enflasyon verisi takip edilecek. Ayrıca ABD’de ISM hizmet verisi yayınlanacak.

BIST100 endeksinin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadede 4,800-4,730 destek seviyeleri iken 5,000-5,100 direnç bölgesi olarak takip edilebilir, yatırımcılara 4,800 seviyesini zarar-kes seviyesi olarak izlemelerini öneriyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni