Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (27.03.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününde dalgalı bir seyir izleyen BIST100 endeksi günü %0,59 düşüş ile 5.032 düzeyinden kapattı. Bankacılık endeksi %2,0 değer kaybederken, sanayi endeksi yatay bir görünümle kapandı. Cuma günü endekse puan bazlı en fazla negatif etki eden hisseler sırasıyla TUPRS, SISE, ISCTR oldu. İşlem hacmi ise 51,9 mlr TL ile haftanın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık sektörüne yönelik endişelerin tekrar gündeme gelmesi ile Cuma günü Avrupa borsalarında satışlar hız kazandı. Avrupa bankalarının CDS’lerinde artış görülürken, Deutsche Bank hisseleri gün içerisinde %15’e ulaşan değer kayıpları görüldü. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın AB liderlerine Avrupa bankalarının güçlü sermayelerinin sayesinde dayanıklı olduğunu söylemesinin ardından Avrupa borsaları kayıplarının bir kısmını geri alsa da cuma gününü satıcılı tamamladı, ABD’de ise borsalar hafif yükseliş kaydetti. Cuma günü içeride önemli bir veri bulunmazken, yurt dışında ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri Şubat ayında %1,0 ile beklentilerin üzerinde gerileme gösterdi. Bugün içeride Mart ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi açıklanacak, yurt dışında ise Almanya’da IFO iş ortamı güven endeksi izlenecek. Bu hafta ayrıca Çarşamba günü BDDK tarafından açıklanacak olan aylık sektör verileri ve ayrıca Cuma günü S&P’nin yayımlayacağı Türkiye’nin kredi notuna yönelik değerlendirme raporu yakından takip edilecek.

Haftaya başlarken yurt dışı vadeli piyasalar, ABD ve Avrupa piyasalarının pozitif açılacağını gösteriyor. Kapanışını 5.032 seviyesinden gerçekleştiren BIST100 endeksinin, bu haftaya hafif alımlarla 5.050 seviyelerinden başlamasını bekliyoruz. Endekste 5.000 üzerinde kalındığı sürece 5.150-5.300 bandına doğru denemelerin sürme potansiyeli bulunsa da, bu denemelerin kar satışlarıyla karşılaşacağı görüşümüz sürüyor. Giderek zayıflayan işlem hacmi nedeniyle endekste yeni denge noktasının bulunmasına yönelik arayışlarla dalgalı seyrin sürmesi beklenmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni