Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (25.12.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe yatay başlayan BIST100 endeksi, günün genelinde satıcılı seyrederken, kapanış %2,7 düşüşle 7.558 seviyesinden gerçekleşti. Toplam işlem hacmi ise 64,3 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en fazla negatif etki THYAO, TUPRS ve ASELS’den geldi. Bankacılık endeksinde %1 düşüş görüldü, sanayi endeksi ise %3 geriledi. Sektör endeksleri arasında en çok kaybettiren %4,5 ile ulaştırma sektörü oldu. Avrupa ve ABD piyasalarında ise Noel öncesi pozitif eğilim hakimdi.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri kasım ayında, beklentilerin oldukça üzerinde, aylık %5,4 artış gösterirken, yeni konut satışları aylık %12,2 düşüşle 590 bin olarak gerçekleşti. Ayrıca ABD tüketici güveni Aralık’ta beklentileri aşarken, Fed’in takip ettiği PCE endeksi beklentilerin altında kaldı. İngiltere’den gelen üçüncü çeyrek büyüme verileri ise %0,1 daralmaya işaret etti. Bu hafta yurt dışı piyasalarda tatil nedeniyle veri akışı oldukça sakin olacak, içeride ise bu hafta kapasite kullanımı, reel kesim güveni ve dış ticaret verilerini takip edeceğiz.

Yurt dışı piyasaların kapalı olduğu bugün, Cuma gününe benzer düşük hacimle dalgalı bir seyir bekliyoruz. 7.650 altındaki kapanış sonrasında bozulan teknik görünüm nedeniyle, 7.400-7.200 aralığının gerilemenin devamında test edilebileceğini düşünüyoruz. 7.650 aşılmadığı sürece de endeksteki zayıflamanın devam ettiğini görebiliriz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni