Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (25.05.2022)

Piyasalara Bakış

Düne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve günü % 0.25 düşüşle, 2,375.00 puandan kapattı. İşlem hacmi 32.5 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 49 hisse değer kazandı, 47 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.18 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde hafif pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda varlık fiyatlamalarında farklılaşma dikkat çekiyor. Son birkaç gündür özellikle ECB başkanı Lagarde’ın daha erken sıkılaşma ya işaret etmesiyle Euro, Dolar’a karşı değer kazanırken, parite 1.07 seviyesini aştı, dolar endeksi ise 102 seviyesinin altına geldi. Öte yandan ABD tahvil faizlerinde de gerileme izlendi. 10 yıllık tahvil faizi %2.75 seviyesine gerilerken, ay içinde %3.2 seviyesinin görüldüğünü hatırlatalım. Bu açıdan bakıldığında hisse piyasalarındaki tepki beklentimiz halen sürüyor. Ancak sektörel ayrışma daha ağır basıyor, zira dün Nasdaq %2.2 değer kaybederken, S&P500 %0.8 geriledi, Dow Jones ise yatay kapanış yaptı. Kısa vadede takip ettiğimiz göstergeler dip oluşumuna işaret ediyor ancak yine de piyasa kırılgan, veri akışını yakından izlemekte fayda var. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve FED toplantı tutanakları takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,400-2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vade için yeni alım açısından 2,430 direncini takip ediyoruz, uzun vade için ise genel iyimserliğimizi koruyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!