Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (24.05.2022)

Piyasalara Bakış

Düne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve günü %0.36 artışla 2,380 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 37.6 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 50 hisse değer kazandı, 50 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.96 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde hafif negatif bir seyir izleniyor.

Geçtiğimiz 7 hafta boyunca değer kaybeden ABD endeksleri haftaya tepki alımlarıyla başladı. 3 ana endeks de %1’in üzerinde değer kazanırken özellikle bankalardaki yükseliş dikkat çekti. JP Morgan, 2022 hedeflerine daha kısa sürede ulaşacaklarını açıklamalarının ardından %6.2 değer kazanırken, Citi, Wells Fargo, Bank of America gibi bankalar da %5’in üzerinde yükseliş kaydetti. ABD Başkanı Biden’ın Çin’den ithal edilen bazı ürünlere uygulanan gümrük tarifesini azaltmayı düşündüğünü ifade etmesi piyasa algısına katkı sağladı. ABD piyasalarında beklentimize paralel şekilde tepki alımları görüyoruz. S&P500 “ayı piyasası” olarak görülen %20 düşüşün ardından toparlarken, Nasdaq halen zirveden %28.8 aşağıda işlem görüyor. 2001’den bu yana ilk kez 7 hafta üst üste değer kaybeden endekslerde enflasyon ve FED sıkılaşmasının şimdilik fiyatların içinde olduğunu düşünüyoruz. Bu aşamada ekonomik göstergeler stagflasyon işaret etmedikçe tepki alımlarıyla dalgalanmanın devam edeceğini düşünüyoruz. Euro/Dolar paritesindeki 1.06 üzerindeki seyir de bu görüşümüzü destekliyor. Bu aşamada bu hafta gelecek olan PMI ve büyüme verileri ile bugünkü Powell konuşması önemli olacak. İçeride ise bir süredir tartışılan enflasyona endeksli yatırım aracı konusu henüz netleşmedi ancak dünkü Kabine toplantısı sonrasında bu konuda bir açıklama gelmemesi piyasada rahatlama sağlayabilir. Perşembe günü yapılacak olan TCMB toplantısı ise haftanın lokal gündeminin odak noktası olacaktır.

BIST100 endeksinin güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,400-2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vade için yeni alım açısından 2,430 direncini takip ediyoruz, uzun vade için ise genel iyimserliğimizi koruyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!