Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (22.05.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe 4.682 puan ile pozitif başlayan BIST100 endeksi, açılış sonrası denemelerinde 4.700 seviyesini görse de, günün genelinde satış ağırlıklı bir seyir izleyerek, günü %3,43 düşüşle 4.502 seviyesinden tamamladı. Tüm endekslerde negatif seyir gözlenirken, işlem hacmi 54 milyar TL olarak gerçekleşti. BIST100 endeksine dahil olan 92 hisse değer kaybetti, 8 hisse ise değer kazandı. Yurt dışı piyasalarda ise karışık seyirler vardı, Avrupa pozitif, ABD satıcılı kapandı.

Yurt içinde, mayıs ayı piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu TÜFE beklentisi %37,17 (önceki: %37,77) olarak açıklandı. Yurt dışında ise ABD’de borç tavanı konusunun çözülmesine ilişkin görüşmeler beklenirken, Fed Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda, faiz kararlarının verilere odaklı olmaya devam edeceğini belirtse de, piyasalarda haziran toplantısında faiz artışlarının duracağına yönelik beklentiler arttı. Ancak, borç tavanı konusunda gelen karışık açıklamalar sonrasında ABD piyasaları günü satıcılı tamamladı. Bu hafta küresel piyasalar yurt dışında açıklanacak PMI verilerine odaklanırken, haftanın ilk günün de hem yurt içinde hem de Avro Bölgesinde tüketici güveni verileri izlenecek.

Bugüne Avrupa ve ABD piyasalarının yatay açılışla başlaması öngörülüyor. Genele yayılan satışların ardından kapanışını 4.550-4.600 direnç bölgesinin altından gerçekleştiren endekste, alıcılı açılış bekliyoruz. Günün devamında direnç bölgesine doğru tepki hareketleri görmeyi beklesek de bu denemelerin satışlarla karşılaşacağı görüşündeyiz. Gerilemelerde 4.400-4.280 aralığı, destek olarak izlenmesi gereken ve tepki alımlarının gelmesini beklediğimiz bölge olmaya devam edecek.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni