Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (20.09.2023)

Piyasalara Bakış

Güne hafif alımlarla başlayan Borsa İstanbul, günün genelinde ise dalgalı seyretti. Gün sonuna doğru artan alımlar sonrasında ise edenskin kapanışı %1,3 yükselişle 7.784 seviyesinden gerçekleşti. İşlem hacmi 117 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı piyasalarda ise ABD’de satış baskılı, Avrupa tarafında ise Almanya hariç pozitif kapanışlar gördük.

Veri tarafında dün yurt içinde önemli bir veri bulunmazken, Avro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verisi, yıllık %5,3 seviyesindeki beklentinin altında %5,2 olarak açıklandı. Bugün ise piyasalar Fed’in faiz kararına odaklanacak. Piyasalardaki beklenti Fed’in bu toplantıda faizlerde değişime gitmeyeceği yönünde bulunuyor. Karar ardından ise Başkan Powell’ın açıklamaları ön plana çıkacak.

Fed kararı öncesinde yurt dışı piyasaların bugüne zayıf risk iştahı ile başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul’un ise güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Endekste halen 8.000 seviyesinin altında olsak da, 7.600 altında bir kapanış görmediğimiz sürece, hacimdeki artışla birlikte hızlı bir toparlanma görebileceğimizi düşünüyoruz. Hacim tarafında özellikle bir aylık ortalama olan 155 mlr TL’nin üzerindeki bir işlem hacmiyle 8.000 seviyesinin aşılması, endekste yeniden yukarı dönüşün işareti olarak algılanacaktır.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni