Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (18.05.2023)

Piyasalara Bakış

Güne alıcılı başlayan BIST100 endeksi, gün boyu alıcılı seyrini sürdürürken, günü %1,57 yükseliş ile 4.662 seviyesinde tamamladı. Toplam işlem hacmi 63 mlr TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 85 hisse değer kazandı, 14 hisse değer kaybetti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler TCELL, SASA, TUPRS olurken, en fazla negatif etki BIMAS, ISCTR, AKBNK’dan geldi. Yurt dışı piyasalarda ise Avrupa’da karışık, ABD’de ise alıcılı kapanışlar gördük.

Küresel piyasalarda dün takip edilen Avro Bölgesi enflasyonu nisan ayında beklentilere paralel yıllık %7 olarak açıklandı. Bugün yurt dışı piyasalarda ABD’de açıklanacak 2.el konut satışları takip edilecek. Yurt içinde ise TCMB piyasa katılımcıları anketi sonuçları ve TCMB Finansal İstikrar Raporu açıklanacak.

Bugüne Avrupa ve ABD piyasalarının pozitif başlaması öngörülüyor. Borsa İstanbul’un ise güne alımlarla başlamasını bekliyoruz. Endekste 4.600 üzerinde güç toplama arayışı görsek de işlem hacmi yükselişte zayıflıyor. 4.700 ve 4.830 test edilecekse hacimde de destek görmemiz gerekiyor. 4.600 olası gerilemelerde yakından izlenmeye devam edilmeli, bu seviyenin altında kar realizasyonları hızlanır görüşündeyiz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni