Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (18.05.2022)

Piyasalara Bakış

Güne tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi gün içinde oldukça dalgalı bir seyir izledi ve günü %0.17 artışla 2,394 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 33.4 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 41 hisse değer kazandı, 58 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.83 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde karışık bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalar dün de tepki hareketine devam etti. ABD endeksleri %2’nin üzerinde değer kazanırken, dolar endeksi 103.3 seviyesine geriledi. Dün konuşma yapan FED Başkanı Powell, enflasyona bağlı olarak sıkı para politikasına devam edeceklerini ve ekonominin sıkılaşmaya dayanacak güçte olduğunu kaydetti. Bu açıklamaların ardından zaten pozitif fiyatlanan endekslerde alımlar hızlandı. Öte yandan ECB üyeleri ve Lagarde’ın konuşmalarından, gerekirse 25 baz puandan fazla bir artırım olabileceği ihtimali doğdu ve Euro/Dolar paritesi 1.0550 seviyesine kadar yükseldi. Bugün Avrupa’da enflasyon verisi takip edilecek. Merkez bankalarından daha şahin bir para politikası beklenirken, hisse piyasalarında bu beklentilerin fiyatların içinde olduğunu ancak resesyon korkusunun ek satış getirebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle Powell’ın güçlü ekonomi ifadesi önemli ve kısa vadede yurtdışı hisse piyasalarında beklediğimiz tepki yükselişini destekler nitelikte.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste 2,430-2,475 direnç seviyeleri iken 2,390-2,365 ve 2,350 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 2,475 aşılmadıkça yükselişleri kısa vadede dalgalanma devam edebilir. Kısa vadede, bu dalgalı dönemde perakende, sağlık, elektrik ve rafineri sektörlerini tercih ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!