Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (17.03.2023)

Piyasalara Bakış

Güne pozitif bir başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlese de, gün sonuna doğru güçlenerek kapanışını %2,1 artışla 5.230 seviyesinden gerçekleştirdi. Dün perakende sektörü hisselerinde gözlenen yükseliş ön plana çıkarken, endekse puan bazlı en fazla pozitif etki eden hisseler sırasıyla BIMAS, SISE, EREGL oldu. BIST100 dışı hisselerdeki yükseliş ise %2,26 oldu. İşlem hacmi ise zayıf seyrini sürdürerek 61,5 mlr TL ile son bir haftalık ortalamanın yaklaşık %30 altında gerçekleşti. ABD ve Avrupa’daki borsalarda dün yükselişler görüldü.

Avrupa’daki bankacılık krizi endişelerine rağmen Avrupa Merkez Bankası faiz artırımından geri adım atmadı ve beklentilere paralel 50 bp faiz artırdı ve ana refinansman faizini %3,5’e çıkardı. Karar ardından AMB Başkanı Lagarde yaptığı basın toplantısında, piyasadaki tansiyonu yakından takip ettiklerini belirtirken, bankacılık sektörünün şu anda 2008’e kıyasla çok daha güçlü pozisyonda olduğunu ifade etti. Lagarde enflasyonun uzun bir süre yüksek kalmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca dün veri gündeminde ABD’de izlenen konut başlangıçları Şubat’ta %9,8 artarak tahminleri aşarken, haftalık işsizlik başvuruları ise 192 bin düzeyine gerilemesi dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldı. Bugün içeride TCMB piyasa katılımcıları anketi ve Fitch’in ülke kredi notu değerlendirme raporu takip edilecek. Piyasada Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna yönelik değişiklik yapması beklenmiyor. Yurt dışında ise bugün Avro Bölgesi’nde TÜFE, ABD’de ise sanayi üretimi ve tüketici güveni verileri izlenecek.

Bu sabah Asya piyasaları alıcılı seyrederken, vadeli piyasalar Avrupa ve ABD’de piyasalarının da güne pozitif başlayacağı sinyalini veriyor. BIST100 endeksinin haftanın son işlem gününe 5.270 seviyelerine doğru yükselerek alıcılı başlamasını bekliyoruz. 5.150 gün içi işlemler için stop takip edilerek endeksteki yükselişin ilk aşamada 5.300-5.350 bandına ulaşması beklenebilir. Son günlerde işlem hacminde gözlenen zayıflık nedeniyle yukarı hareketlerin devamında kar satışlarına karşı dikkatli olunmalıdır.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni