Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (16.11.2023)

Piyasalara Bakış

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST 100 endeksinde, gün içinde yukarı hareketin devamı gelmeyince, kapanış %0,07 düşüşle 7.666 seviyesinden gerçekleşti. Toplam işlem hacmi ise 75,9 mlr TL oldu. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler SAHOL, SASA, BIMAS olurken, en fazla negatif etki TCELL, THYAO ve AEFES’den geldi. Bankacılık endeksinde %0,4 yükseliş görüldü, sektör endeksleri arasında en çok kazandıran sektör madencilik sektörü olurken, en çok kaybettiren iletişim sektörü oldu. Küresel piyasalar tarafında ise Avrupa ve ABD piyasalarında beklentilerin altında gelen enflasyon verileri sonrası güçlenen pozitif seyrin devam ettiği gözlendi.

Yurt içinde açıklanan bütçe dengesi ekim ayında 95,5 mlr TL açık verdi. Gün içinde açıklanan İngiltere enflasyonu ise beklentilerin altında yıllık %4,6 artış gösterdi. ABD ÜFE verisi ekim ayında beklentilerin altında yıllık %1,3 artış gösterirken, perakende satışlar ekim ayında aylık %0,1 azaldı. Bugün küresel piyasalarda veri tarafında ABD’de sanayi üretimi ön plana çıkarken, Avro Bölgesi’nde AMB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek. İçeride ise konut satışları ve konut fiyat endeksi verileri açıklanacak.

Borsa İstanbul’da güne yatay başlangıç bekliyoruz. Günün devamında yine 7.700 seviyesi üzerine denemeler görmeyi bekleriz. Bu seviye üzerinde kalamadığımız sürece endekste zayıflamanın devamını beklesek de, işlem hacmindeki zayıflığın, aşağı hareketlerin de sınırlı kalmasında etkili olacağı görüşündeyiz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni