Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (16.03.2023)

Piyasalara Bakış

Düne yatay bir seyirle başlayan BIST100 endeksi, gün boyu satıcılı hareket ederek günü %1,65 düşüşle 5.122 seviyesinden tamamladı. Toplam işlem hacmi 76,1 mlr TL düzeyinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 14 hisse değer kazandı, 86 hisse değer kaybetti. Bankacılık sektörü pozitif kapanış sergilerken, sanayi endeksi %1,4 düşüşle günü tamamladı.

Yurt içinde açıklanan verilere göre Şubat ayında bütçe dengesi 170,6 mlr TL açık verdi. Konut satışları ise Şubat’ta yıllık %18,0 azaldı. Yurt dışında ise ABD’de bankacılık sektöründe izlenen gelişmelerin yanı sıra Credit Suisse’e dair endişeler sebebiyle Avrupa bankalarında da satışlar hız kazandı. Euro/Dolar paritesi 1,053 seviyeleri üzerine kadar gerilerken, ons altın hızla yükselerek 1.940 $ seviyelerine yükseldi. Küresel piyasalar bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Lagarde’ın basın toplantısını takip edecek. ABD’de ise konut başlangıçları ve inşaat izinleri izlenecek.

İsviçre Merkez Bankası tarafından gerekirse Credit Suisse’e likidite sağlanacağı yönündeki açıklamalar yurt dışında endişelerin azalmasını sağlarken, Avrupa ve ABD piyasalarının bugüne daha pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. BIST100 endeksinin güne 5.150 seviyelerine doğru yükselerek alımlarla başlamasını bekliyoruz. 5.000 seviyeleri üzerinden tepki alımları gözlenen endekste, işlem hacminde nispeten zayıflık görüyoruz. Yükselişlerde 5.150-5.300 bandına doğru yönelmesini beklediğimiz endekste, 5.000 üzerinde kalındığı sürece pozisyonlar korunmaya devam edilebilir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni