Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (10.05.2022)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı seyretti ve haftanın ilk işlem gününü %0.28 artışla, 2,465 puandan kapattı. İşlem hacmi 38.5 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 46 hisse değer kazandı, 53 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.11 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde sert satışların ardından tepki alımları izleniyor.

ABD endeksleri değer kaybetmeye devam ediyor. S&P500 endeksi 2021 Mart ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi ve 4,000 seviyesinin altında kapanış yaptı. Endeksler ortalama %3’ün üzerinde gerilerken, tarihi yüksek seviyelerin de %20 altına geldi. Yükselen faiz ortamında Dow Jones endeksi pozitif ayrışırken, yüksek büyüme oranlarına sahip teknoloji şirketleri ve Nasdaq sert değer kaybetti. Yarınki enflasyon verisi öncesinde stagflasyon endişeleri fiyatlamalarda baskı yaratıyor. Dün Meta %3.7, Alphabet %2.8 değer kaybetti, Tesla hisseleri ise %9 geriledi. 9 Mayıs Zafer Günü’nü kutlayan Rusya’da Putin’den beklenen negatif açıklamalar gelmedi ancak gerginlik sürüyor. Bu aşamada merkez bankaları ve ekonomik verileri hala fiyatlamalarda ağır basıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.05 seviyesinde işlem görürken, 20 yılın en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi(DXY) 103.5 seviyesine geriledi. Euro/Dolar paritesindeki 1.05 etrafında oluşan tepki çabası ise dikkat çekici, bu hareket yurtdışı hisse piyasaları açısından da tepki göstergesi olarak takip edilebilir. İçeride ise şirket finansalları takip ediliyor. Bugün Borsa İstanbul’da 1Ç22 dönemine ilişkin konsolide bilançoların son gönderme tarihi olduğunu hatırlatalım.

BIST100 endeksinin güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. Uzun süredir yurtdışından pozitif ayrışan BIST100 endeksinde dalgalanma olsa da ayrışmanın süreceğini düşünüyoruz. Ancak yine de endeksin Mayıs ayı oynaklığından nasibini almasını bekleriz. Orta-uzun vadede yüksek enflasyon sebebiyle hisse talebi sürecektir, bu nedenle maliyet artışlarını fiyatlara yansıtabilen sektör ve şirketlerde pozisyonlar korunmalıdır. Endekste 2,450-2,430 destek seviyeleri iken mevcut pozisyonlar için 2,430 zarar-kes seviyesi olarak izlenebilir. 2,475-2,500 ise direnç seviyeleri olarak takip edilmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!