Hisse Senedi Portföy Önerisi / Ak Yatırım – (19.09.2023)

Endeks hedefimiz %44 getiri hedefi ile 11.000 oldu

Model Portföy Hisse Önerileri

Kardemir D eklendi; Kervan Gıda öneri listesinden çıktı. 2023’ün ikinci yarısında yıllık bazda daha güçlü karlılık ve güçlü satış hacmi beklentimiz ve 2024T FD/FAVÖK çarpanının hem küresel benzerlerine hem kendi tarihsel ortalamasına göre iskontolu durumda olması nedeniyle Kardemir D’yi öneri listemize ekliyoruz. 50 milyon adet A Grubu hissenin kurumsal yatırımcılara potansiyel satışı amacıyla B Grubu’na kaydedilmesi başvurusunun, hisse fiyatı üzerinde baskı oluşturabileceği düşüncesiyle Kervan Gıda’yı öneri listemizden çıkarıyoruz. Enflasyonda gerileme ve regülasyonlarda yumuşamanın uzun zaman alacağı yönündeki beklentimizi koruyor ve banka ağırlığımızı endeksin hafif altında%11olaraktutuyoruz.Banka tarafında tek hisse tercihimiz Yapı Kredi oldu.

BIST-100 son dönemde yükselmekte güçlük çekiyor. BIST-100 endeksi, Eylül ayı başında tarihi zirvesi olan 8.400’ü test ettikten sonra %9’a yakın geriledi ve şu anda ABD doları bazında 284 seviyesinde ve yılbaşına göre %3 kayıpla işlem görüyor. Dolar cinsinden endeksin 300 seviyesi aynı zamanda neredeyse son sekiz yıldır bir direnç gibi davranma eğiliminde görünüyor. Özellikle TL mevduat faizlerinin daha da artması ve yabancı yatırımcıların piyasaya girme konusunda isteksiz davranması BIST’in dolar bazlı getirisi üzerinde baskının sürmesine neden olabilir.

Hızlı tüketim, sağlık, sigorta ve havayolu sektörleri önümüzdeki ay pozitif yönde ayrışabilir. TL’nin yeniden reel değer kazanma sürecine girmesi ve başta gelen ihracat pazarlarımızdaki sıkıntılar, ihracatçı firmalara yönelik risk iştahını azaltıyor. Ayrıca yüksek kredi faizleri nedeniyle faize duyarlı tüketimde bir miktar yavaşlama söz konusu olabilir. Böyle bir ortamda, hızlı tüketim malları ve sağlık hizmetlerinde yurt içi tüketimin güçlü kalacağını düşünüyoruz. Havacılık sektöründe ise turizm sezonunun sonuna yaklaşmamız ve salgın endişelerinin yeniden fiyatlanması baskı yaratabilir. Ancak 3Ç23’teki güçlü kâr ivmesinin kısa vadeli ilgiyi güçlendireceğini tahmin ediyoruz.

Model Portföy Hisse Önerileri Performansı

• Son güncellemeden beri endeksin hafif üzerinde getiri sağladık. Bir önceki portföy değişikliklerini açıkladığımız 21 Ağustos’tan 18 Eylül’e kadar geçen sürede model portföy getirimiz %0,2 oldu. Aynı dönemde BIST-100 toplam getiri endeksi de %1,4 gerilediğinden gösterge endeksi hafifçe geçmeyi başardık. Bu dönemde öneri listesine en büyük katkıyı BİM, Mavi, Tüpraş ve Yapı Kredi sağlarken Pegasus ve TAV getiriyi belirgin aşağı çeken hisseler oldular.

• YBG getirimiz ise %66,0 oldu ve böylece aynı dönemde %42,4 artan BIST-100 toplam getiri endeksini %16,6 geçtik. Portföyümüzün 2014 başından bu yana birikimli değeri de 39,5 katına ulaşarak aynı dönemde 12,2 kata ulaşan BIST-100 toplam getiri endeksini önemli oranda geçti. (Portföy getirilerimiz takip eden dönemde model portföy raporumuzun yayınlanma tarihindeki fiyat ortalamalarına göre düzeltilmektedir. BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri içindüzeltilerek hesaplanıyor).

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi