Hangi ülke endeksi?

ABD DOW JONES (DJI)

Yedi düvele karşı mücadelesini sürdürüyor. Açıklanan yardım paketleri beklentileri güçlü tutuyor. Burada açıklamaların zamanlaması son derece önemlidir. Avrupa gibi statik düşünce tarzını benimseyerek, aşırı disiplin içinde hareket etmiyorlar. Geçmiş davranışın kalitesi geleceği belirler.  Tarihsel baktığımızda: 1995- 2000 arası güçlü geometrinin, 2015-2020 arası da tekrarlandığını görmekteyiz. Bir başka deyişle, algoritmik model gereği güçlü endeks hareketini gelecekte bekleyebiliriz. Almanya DAX endeksiyle kıyaslayınca da avantajından bahsedebiliriz. Sayılarla ifade edersek: 48 aylık ortalamayı erken aşamada aşağı kırmış olması toparlanmanın yakın olduğunu göstermektedir. Model gereği, zamana yayılmayan kırılım güçlü yukarı eğilimi iç dinamiklerinde taşıdığını göstermektedir. Hatırlayalım: 2008 krizi etkisiyle aşağı yönlü kırılım 48 aylık ortalamanın ciddi bozulmasını sağlamıştı. Yükselen ortalama yataya dönmüştür. Geometrik model gereği ana eğilim bozulmamışken endeks tarihindeki kıymıkları önemsememek gerekir. Buna göre yaz sonrası toparlanma hızlanacak görünüyor: 48 aylık ortalamayı erken uyarı için takibe devam ediyoruz.

ALMANYA (DAX)

Almanya ekonomisinin geleceği Türkiye ekonomisini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu açıdan bakarsak DAX endeksinin ne yapabileceği üzerine model uygulayabiliriz : 2008 zirvesinden kriz etkisiyle kırılma başlayınca 3 yıllık getirisini aylar içinde geri verdi. Zamana yayılmayan bu düşüş algoritma gereği geometrik olarak kuvvetli kalmasını sağladı. Neden kuvvetliydi ? 2000 öncesinden gelen alt yapı etkisini destekleyici faktör olarak görmekteyiz. Endüstrinin borsa üzerindeki etkisi ve sonucun geleceğe yansımasını hissetmek gerekir: Türkiye o sırada nerede ne yapmakta idi? Kıyaslamalı finans ve ekonomi için her adımda keşifçi olmalıyız. Sistemsel açmazlar veya çözümler her hamlede karşımıza çıkabilir. Ortalamalar üzerinden tarif edersek: 48 aylık ortalamanın aşırı davranışına düzeltme gerekliydi. Algoritmada kullanılan geometri gereği yaklaşımımız bu yöndedir. Bir başka deyişle yükselişin sürdürülebilir kalitede kalması için düzeltme gereklidir.  Dört yıllık dönemlerde ilginç durum var: 2000 -2004 arası tek parça hareket (yükseliş görülünce) düşüş sert oldu. Halbuki 2004-2008 arası yükselişin kırılımlar içermesi ise 2012-2016 arasını heyecanlı hale getirdi. 2016-2020 arası da çok kötü geçmemiştir. Yanisi, yarını geçmiş belirler. Buradan bakınca ana eğilimin bozulmaya başladığını belirtebiliriz.

Daha doğru yaklaşım için reel ekonomi / finans ekonomi eğitimleri: http://www.paraborsa.net/iletisim/

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN