Halkbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / GCM Menkul – (09.11.2018)

Halkbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Yakın vadede Halkbank, pozitif görünümüne devam edecek mi?

Banka 20183Ç finansallarında beklentilerin üzerinde net ticari zarar ve karşılık giderleri nedeniyle beklentiden daha düşük kar rakamları açıklamıştır. 20183Ç’de 2 milyar 247 milyon TL net faiz geliri elde eden banka, ilgili dönemde 303 milyon TL net kar açıkladı ve piyasa beklentisi olan 423 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 430 milyon TL’nin altında kaldı. 9 aylık konsolide kümülatif net kar ise 2 milyar 247 milyon TL olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın benzer dönemine göre %27 oranında gerilemiştir. Çeyseksel bazda yüksek mevduat maliyetleri, artan faaliyet giderleri ve düşük gelir yaratımı ile karda düşüş görülmesi normaldir.

Banka’nın TL kredi büyüme oranı ciddi oranda yavaşlayarak çeyreklik bazda %2 oranında artış gösterdi. YP krediler ise döviz bazında daraldı, ancak kurlardaki yüksek artış nedeniyle TL bazında artış gösterdi. Takipteki krediler ise %2,7 ile sektör ortalaması altında kalmayı sürdürmektedir. BDDK’nın Ağustos ayında yapmış olduğu metodoloji değişikliği ile de sermaye yeterlilik rasyosu %14,9’a yükselmiştir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin