Halkbank 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (02.08.2016)

“Halkbank 2Ç2016’da 885,6mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Kar Açıkladı…”

Öneri “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 15,00

Halkbank’ın net dönem karı 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %30,2 oranında artarak 885,6mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 778mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 814mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada, beklentimizden yüksek gelen net ücret ve komisyon gelirleri ile operasyonel giderlerdeki artış beklentimizin aksine gerileme etkili olmuştur.

2. çeyrekteki yüksek kar rakamı ile birlikte Halkbank’ın Ocak-Haziran net dönem karı 1.566mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,4 oranında artmıştır. Bu artışta net faiz gelirlerindeki artışın yanı sıra karşılık giderlerindeki düşüş etkili olmuştur.

2. çeyrekte bir önceki çeyrekteki gibi kredilerde yaşanan %4,7’lik yüksek büyümeyenin etkisiyle kredilerden alınan faizler %7,5 oranında artış kaydetmiş ve net faiz gelirlerinin %3 oranında artmasında etkili olmuştur. Enflasyondaki düşüşe istinaden TÜFE endeksli tahvillerden alınan faizlerdeki azalışa bağlı olarak menkul kıymet faiz gelirleri çeyreksel bazda 165,6mn TL gerilemiştir. Diğer taraftan mevduatlara ödenen faizlerde bir değişim olmamıştır. Banka’nın ücret ve komisyon gelirleri kredilerdeki yüksek artış ve yabancı para transferlerinin katkısıyla %11,1 oranında artarak dönem karına olumlu katkı yapmıştır. Diğer taraftan, Visa INC’in Visa Europe ile birleşmesine istinaden yaklaşık 75mn TL gelir diğer faaliyet gelirlerine kaydedilmesine karşın; diğer faaliyet gelirleri, bir önceki çeyrek iptal edilen 123,5mn TL’lik serbest karşılığın da etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 100mn TL düşük gerçekleşmiştir. İştiraklerden elde edilen gelirler ise yaklaşık 25mn TL’lik Visa birleşmesinin olumlu katkısıyla 196,2mn TL olarak gerçekleşmiş ve karlılığı desteklemiştir. (Visa birleşmesinden elde edilen nakit diğer faaliyet gelirlerinde, bedelsiz hisse ise iştirak gelirlerinde muhasebeleştirilmiştir) Bunlara ilaveten, operasyonel giderlerin %3,2 oranında azalması da karı destekleyen diğer bir unsur olmuştur. Operasyonel giderlerdeki gerilemede, ücret ve komisyon geri ödemelerindeki yavaşlama etkili olmuştur.

Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı çeyreksel bazda yüksek oranda artan karlılığa bağlı olarak sırasıyla %17,1 ve %1,8 olarak gerçekleşmiştir.

Kredilerdeki %4,7 oranındaki artışta ticari kredilerin artışı önemli katkı yaparken, yabancı para cinsi krediler %7,7 oranında artış göstererek kredilerdeki yükselişte ana etken olmuştur. Diğer taraftan mevduatlarda %3,7 oranında artış gözlenirken, kredi mevduat oranı çeyreksel bazda 110 baz puan artarak %106,5’e yükselmiş ancak sektörün altında kalmaya devam etmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN