Halkbank 2016 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (02.05.2016)

“Halkbank 1Ç2016’da 680,1mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Kar Açıkladı…”

Öneri: “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 15,00

Halkbank’ın net dönem karı 2016 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %5 oranında artarak 680,1mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 650mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 614mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada, gider beklentimize rağmen ticari kar zarar kaleminden 20,8mn TL gelir elde edilmesi etkili olmuştur.

Halkbank’ın net faiz gelirleri, kredilerdeki %4,7’lik yüksek büyümeye karşın artan mevduat maliyetlerinin olumsuz etkisiyle sadece %3 oranında artış sergilemiştir. Diğer taraftan net ücret ve komisyon gelirleri ise bir önceki çeyrekteki hızlı büyümenin etkisiyle 2016 yılının ilk çeyreğinde çeyreksel bazda %5,1 oranında gerileyerek 291,1mn TL olarak gerçekleşmiş karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Sektörün üzerinde büyüyen kredilere bağlı olarak genel karşılık giderlerindeki artışın yanı sıra özel karşılık giderlerindeki artış da karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Genel Müdürlük taşınma süreci ve personel giderlerindeki artış ile 38mn TL’lik ücret ve komisyon geri ödemesi operasyonel giderlerde %6,3 oranında yüksek bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Öte yandan, 4Ç2015’teki 91mn TL ticari zarar 1Ç2016’da 20,8mn TL gelire dönüşmüş ve karın artmasında önemli katkı sağlamıştır. Karı destekleyen bir diğer kalem ise çeyreksel bazda 182,9mn TL artan diğer faaliyet gelirleri olmuştur.

Banka’nın 123,5mn TL serbest karşılık iptali yapması diğer faaliyet gelirlerindeki artışta ana etken olmuştur. Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı çeyreksel bazda önemli bir değişim göstermeyerek sırasıyla %13,7 ve %1,4 olarak gerçekleşmiştir. Kredi mevduat faiz makası mevduat maliyetlerindeki artışın etkisiyle 20 baz puan daralmasına karşın, TÜFE endeksli kağıtlardan elde edilen gelirlerin de desteğiyle net faiz marjı çeyreksel bazda 5 baz puan yükselerek %3,33’e çıkmıştır.

Halkbank hisseleri ile ilgili herhangi bir değişikliğe gitmiyor ve daha önceki “AL” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN