HALKB: Kırılımdan beklentiye geçiş

Mart 2022 ve önceki yazılarında HALKB üzerine sektör üstü önem verdik. Bu önemin habersel ağırlığı değil ama dalgalanma yapısı her zaman ilgi çekmeye sürdürüyor. Temel analiz üzerinden hesaplamalarda kullanılan çarpanlar gibi, model bazlı analizde de kullanılabilecek çarpanlar vardır. Bu hesaplamaların sonucu gelecekteki davranışlar hakkında tutarlı bulgular üretmeyi sağlamaktadır. Bu yıl piyasa üstü getiri sağlamış hacimli hisselerin aslında şubat sonu kırılımdan beslendiğini düşünmeye devam ediyoruz. Bu kırlımın önü ve sonrası bir kombinasyon olarak düşünülür ve beklenti modelini belirler. Basitçe bu bakışı geliştirerek, gidilecek farklı yollar olduğunu düşünebiliriz. Bu yolların hepsi ayı veya boğa eğilimi üzerinden etiketlenebilir ama pek çoğunda tutarsızlık olacağı da açıktır. Eğer ki yılın ilk ayında olup bitenler üzerine bir şablon üretip filtreleme yaparsak son dönemdeki piyasa üstü primleri açıklamak daha kolay olacaktır.

Mayıs  kırılımı, neden şubattan daha kısa sürdü?

Mayısta sat ve uzaklaş mı? Yoksa, satışlarla gelen kırılımdan faydalan ve geleceği şekillendir. Bu yılı bölümlere ayırınca 17-18-19 günlük ortalama önemli oluyor: bu basit bölümleme bile ilginç bulgular sağlıyor. Şubat sonu başlayan kırılımla ortalama altı hareket sonucunda 10 günü aşan bozulma gördük.

Mayıs ayı içinde de benzerini gördük ve nispeten daha kısa sürdü: bu haliyle tek başına istenen bulgusal anlamı taşımıyor olsa da 2 kırılım arasındaki farkı belirleyen faktör netti: manivela kolu. Mayıs kırılımında manivelayla gelen kaldıraç etkisi nispeten daha kuvvetli idi. Bu gerçek de sonuçları etkilemiş oldu: düşüşe tepki mayıs ayında, marta nazaran daha güçlü gelişmiştir. Haziran ayında da devam ediyor olmaktadır.

Zaman ilerledikçe manivela kolu elbette daha “etkin” rol alacaktır. Aktif portföy yönetiminde bu faktörün önemi tartışılabilir çünkü güçlü manivela yakaladıysanız portföyün sürdürülebilir büyüme sağlaması mümkündür. Bir başka deyişle pasif yönetimle veya çok daha az müdahale ile sonuç istendiği gibi olabilir: piyasa üstü getiri veya alfa getiri hali.

Beklentiyi korumak için manivela kolu gelişimi: belirleyici faktör

HALKB için bu faktör halen güçleniyor. Altı aylık 2022 dönemi için de olsa bunu korumasını kısa vadeciler daha çok beğenebilir.

— > Orta vadeye yakın hareketlerde de benzer boğa eğilimi vardır: ay içine yayılan gelişim yatay görünümlü olacak da olsa simülasyon sonuçları olumludur.

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!