HALKB: Endeksi aşma çabası

HALKB: Endeksi yakalayacak mı?

Yabancı sermaye girişi üzerinde etkisi yüksek midir? Öyle ise, 2021 içinde cazibesi artmış olacaktır. Tarihsel döngülerde iyileşmenin 2023 içine yansıması da yine 2021 içinde artış gösterebilir veya alevlenebilir. Elbette bunu klasik bakışın ötesine geçmiş olanlar için düşünmekteyiz. Uzun vade için şubat ayı model bazlı piyasa işaretleri daha olumlu gelebilir.

Diğer açıdan bakarsak: yeni yerli yatırımcı trafiği için HALKB üzerinden piyasayı görmek de önemli olmaktadır. Son yazımızdan bu yana pozitif reel getiri yanında, borsa endeksi altında performans göstermiş olması da beklentilerin karışık olduğuna işarettir.

Karışık beklentilerin 2021 içinde biraz daha netleşeceğini öncelikli olarak belirtebiliriz. Yabancı yatırımcı arasında en büyük alıcısı olan kısmın 2014 öncesine yığıldığını grafik bakışla belirtebiliriz. Endekse göre performans kaybını görmekte olduğu sürece hissedeki kaybını durdurmak için kademeli olarak çıkışlar yapmaya başladığı birkaç yılı da görmüş olmaktayız: 2013 – 2017.

Günümüz pazarlama ekiplerinin en önemli problemi yabancı yatırımcıyı kazanmak olduğu sürece, doğru araçlarla istenen sonuca gidilebileceğini düşünebiliriz.

Geçmiş ve gelecek arasında neden sonuç ilişkisi gördüğümüz için, davranışların ürettiği formasyonlar belirleyici olmaktadır. Kazançların dağılımı üzerinden de gidebiliriz ve yine aynı grafikler üzerinden çalışırsak aynı gelecek değerlendirmesine varabiliriz.

Klasik ifadelerle belirtirsek: ortalamalarının birbirine yaklaşması ve kesişmeleri ortalama yatırımcıyı tetiklerken, çoğu kez sonun başlangıcı olabilmektedir. Henüz toparlanmaya adım atan HALKB için de “sonun başlangıcı” hareketlerini almaya devam edeceğiz ama sıklığı çok hafifçe düşecektir. O yüzdendir ki “kesişen ortalamalar” söylentisini ihtiyatlı karşılamak gerekir. Özellikle üzerinde onlarca önemli hikaye taşıyan hisselerde durum daha da kritiktir: HALKB böyle bir hissedir.

Son 15 yılın hesabı: endekse göre güçlenme aşamasında ufak adımlar

Bu ifadeyi şuna da değiştirebiliriz: piyasayı yönlendirme gücü halen “saman alevi” kıvamında kalabilir. Sıcak paranın yabancısı buna ne kadar önem verebilir? Onlar da, diğer yabancı profili gibi, daha istikrarlı ortam arayışında olabilir mi?

Yılların hikayesine göre: kış 2021 ufak adımla geçerken, sonbahar 2021e doğru beklentiler hızlanabilir. Piyasayı belirleyici gelişmeler ve tetiklenen algoritmaları 2022 içinde daha sık görebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!