Halk Bankası Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (03.12.2013)

Halk Bankası Hisse Yorumu

Potansiyel: %22 ÖNERİ: AL

Halkbank 2013 yılı 3. çeyreğinde beklentilerin üzerinde 582 milyon TL net kar açıkladı.

Halkbank’ın özkaynakları 30.09.2013 itibariyle yılbaşına göre %7 büyüyerek 13.2 milyar TL’ye ulaşmış, kredi büyümesi ise yılbaşına göre % 22 olarak gerçekleşmiştir. Halkbank’ın 30.09.2013 itibariyle sektör ortalamasının oldukça üzerinde (%21.6) olan yıllık özkaynak karlılığı ve önümüzdeki yıllara ilişkin kar büyümesi beklentileri dikkate alındığında Halkbank’ın diğer büyük bankalara göre halen ucuz olduğu görülmektedir.

Bankanın başarılı risk yönetimini, güçlü mevduat tabanını, dengeli kredi portföyünü beğenmekteyiz. Ağırlıklı TL olan bilançosunda, fonlama maliyetinin düşüşüyle, marjlar üzerindeki baskının azalmasını beklemekteyiz.

Halkbank’ın ücret ve komisyon gelirlerinin toplam gelirler içindeki payının düşük olması dolayısıyla; Tüketicinin Korunması Kanunu’nun bankaların gelirleri üzerinde yaratacağı olumsuz etkiden en az etkilenecek bankalardan olacağını düşünüyoruz.

İran ile ilgili olarak yaşanan son gelişmelerden; İran’a yapılan ödemelerde aracı pozisyonundabulunan Halkbank’ın olumlu etkilenmesini bekliyoruz.

Gedik Yatırım 2013 Aralık Aylık Bülteni

Raporun tamamı için tıklayın.

Gedik Yatırım Araştırma

Tüm Halk Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir