Halk Bankası Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (09.09.2013)

Halk Bankası Hisse Yorumu

Hisse Fiyat 13,10
Hedef Fiyat 17,00

• Mali Analiz: Bankanın 2013 ikinci çeyrek net karı 715 milyon TL olarak açıklanarak piyasa beklentisi olan 673 milyon TL kar tahmininin üzerinde gerçeklesti. 6lk altı ayda 1.428 milyon TL olan net kar yıllık bazda %14 artıs gösterdi. Bankanın net karının beklentiler üzerinde gerçeklesmesi temettü ve ticari geliri ile bankanın döneme iliskin vergi oranının düsük kalmasından kaynaklandıgı gözlenmektedir. Özkaynak karlılıgı ise ilk altı ayda %22,6 olurken, geçen yılın ilk altı ayında %26,1 olmustu.

• Hedefler: Banka krediyi agırlıklı olarak reel sektörün dıs ticaret faaliyetlerinin finansmanı için kullandırmaya devam etmeyi planlamaktadır. Banka, Paraf’la yılsonuna kadar ulasmayı hedefledigi 3 milyon kart adedini ilk 6 ayda elde etti. Halkbank yönetimi yılsonu için %10 kar artıs hedefini korumaktadır. Londra Temsilciliginin ardından körfez bölgesinde ve uzak doguda yeni fırsatları inceleyen banka, yurtdısı temsilcilikleri ile uluslararası piyasalarda artan itibarını daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir.

• Haber: Yıldızlar SSS Holding’in istiraki olan sirketlere ve gruba kullandırdıgı kredilerle daha önce gündeme gelen Halkbank kullandırdıgı kredilerle ilgili olarak medyada çıkan haberlerle ilgili olarak 19 Temmuz tarihinde yaptıgı açıklamada “Halkbank’ta batık panigi” baslıgı ile yer alan haberin gerçegi yansıtmadıgını bildirmis ve habere konu edilen firmanın faaliyetlerine devam etmekte oldugu ve kredi alacaklarının vadelerinde tahsil edildigini kaydetmisti.

• Haber: 22.08.13_Ulutas – Mensa Grubuyla 02.02.2010 tarihinde imzalanan Protokol ile Banka alacakları yapılandırılmıs ve bu kapsamda 13,5 milyon $ tahsilat yapılmıs; fakat kalan alacagı ödenmediginden söz konusu Protokol sonlandırılmıstır. Bankanın alacagının yasal yollarla tasfiyesine yönelik çalısmaları devam etmektedir.

• &dari Para Cezasının Ödenmesi_16 Agustos’ta Türkiye’de Faaliyet Gösteren Oniki Banka Hakkında Yürütülen Sorusturmaya 6liskin idari para cezasına iliskin olarak banka 67,3 Milyon TL ödeme gerçeklestirmistir.

• Degerlendirme: Güçlü bankacılık faaliyetleri, aktif kalitesi ve karlılıgı baz alındıgında kredi/mevduat rasyosu ile diger bankalara göre avantajlı olan HALKB hisseleri için “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyemiz ile 17,00 TL hedef fiyat olarak belirlenmistir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Halk Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir