Haftalık Rapor / Sentiment Algo – (8-12 Temmuz 2024)

Genel Sentiment Değerlendirmesi

Son yükseliş özellikle endeks ağırlığı yüksek Bist 30 hisselerindeki hareketlilik ile gerçekleşti. Alımların genele yayılmaması, yatırımcı açısından da tedirgin edici karşılanabiliyor. Yükselişin devamlı hale gelmesi için 5.20 üzerinde kalıcı bir hareket görmemizin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu gerçekleşmedikçe yüksek oynaklık, düşük likidite olası geri çekilmeleri sertleştirecektir. Bunun örneklerini Cuma günü bazı banka hisselerinin devre kesmesi durumunda görmüş olduk.

Geri çekilmelerde 3.30 ve 2.40 bölgeleri önemli destekler. 2.40 hattı altında daha sıkıntılı bir görüntü oluşabilir.

Günlükler pozitif mavi barlar ile devam ediyor bu olumlu. Ama son dönemde orada da hareketler kısa süreli olarak kalıyorlar.

Yukarıda 11.000 direnci üzerinde kapanışlar pozitif olur. Geri çekilmelerde 10700-10800 altı bölgeler tehlikeli.

Haftalık Sentiment Değerlendirmesi

Alımların genel yayılmaması Sentiment’in endekse göre daha güçsüz kalmasına neden oluyor.

Özellikle 5.20 üzerinde tutunmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla yükseliş hareketinin devamı için bu bölgenin üzerinde kalıcı hareketler görmeyi bekliyoruz.

Geri çekilmelerde 3.30 ve 2.40 önemli destek bölgeleri olacak.

BIST30 Haftalık Yedili

GARAN EKGYO TCELL OYAKC KRDMD EREGL TOASO

Bu hafta Bist 30 Haftalık Sentiment tarafında 2 hissenin 7’li listeden çıkıp, 2 hissenin girdiğini görüyoruz.

BIST 30 Haftalık Yedilisine EKGYO, OYAKC girerken, AKBNK, BIMAS ilk 7 sırasındaki yerini kaybediyor.

Listelerden çıkış performansları aşağıdaki gibidir:

AKBNK %4.22
BIMAS %15.31

Geçtiğimiz hafta ilk 7 listesine giren hisselerin performansları:

TOASO %-1.76
AKBNK %4.22
TCELL %5.37

Sentiment puanı en yüksek hisseler ve raporun tamamı için TIKLAYIN!…

Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan Sentiment Algo sistemi verileri elde edilerek derlenmiştir ve Zephlex Bilgi Teknolojileri, Eğitim ve Danışmanlık A.Ş tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım-satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Zephlex Bilgi Teknolojileri, Eğitim ve Danışmanlık A.Ş ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Kaynak: Sentiment Algo Haftalık Rapor