Haftalık Rapor / Sentiment Algo – (13-17 Mayıs 2024)

Genel Sentiment Değerlendirmesi

Geçen hafta Sentiment tarafında endeks ile uyumsuz bir görüntü oluşmaya başladığını ve bundan hoşlanmadığımızı belirtmiştik.

Sentiment tarafında çekilme hafta boyu devam etti ve haftayı 5.80 altında kapattık. Bu seviyeler artık yatırımcı tarafında da alım yönünde isteksizliğin arttığı ve satıcıların daha güçlenmeye başladığı seviyeler olarak görülebilir.

Bundan dolayı kritik bir haftaya giriyoruz. Bu isteksizliğin devam etmesi durumunda, 5.00-5.20 hattı altına sarkarız ve bu satıcıların çok güçlenmesine sebebiyet verebilir.

Bu tarz bir ara düzeltme endeks tarafında 10 bin seviyesine doğru bir salınma yaratabilir. Bu bölge ilk destek bölgemiz olur. 10000 kırılması durumunda 9850 diğer destek hattı. Yukarı tepkiler 10400-10500 hattı önemli direnç olarak çalışıyor.

Ara düzeltme ihtimali güçlense de, orta uzun vadede daha derinleşebilecek bir satış beklemediğimizi belirtelim.

Haftalık Sentiment Değerlendirmesi

Geçtiğimiz hafta 8.30 üzerine kalıcı bir hareket gelmezse daha zayıf bir görüntü oluşabileceğini belirtmiştik.

Haftanın ilk günü 7.80 hattını zorladık ama üzerinde kalıcı olamadık ve çekilme başladı.

Ara tepkiler gelse de haftanın son gününü 5.80 desteği altında, 5.50 civarında kapattık.

5.20 altına sarkacak hareketlerde çok daha temkinli olacağımızı belirtelim.

BIST30 Haftalık Yedili

KCHOL, GARAN, SAHOL, BIMAS, PGSUS, TCELL, EREGL

Bu hafta Bist 30 Haftalık Sentiment tarafında 3 hissenin 7’li listeden çıkıp, 3 hissenin girdiğini görüyoruz.

BIST 30 Haftalık Yedilisine BIMAS, TCELL, EREGL girerken, SASA, ISCTR, TUPRS ilk 7 sırasındaki yerini kaybediyor.

Listelerden çıkış performansları aşağıdaki gibidir.

SASA %-4.28
ISCTR %5.88
TUPRS %4.17

Geçtiğimiz hafta ilk 7 listesine giren hisselerin performansları:

SASA %-4.28
SAHOL %3.59

Sentiment puanı en yüksek hisseler ve raporun tamamı için TIKLAYIN!…

Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan Sentiment Algo sistemi verileri elde edilerek derlenmiştir ve Zephlex Bilgi Teknolojileri, Eğitim ve Danışmanlık A.Ş tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım-satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Zephlex Bilgi Teknolojileri, Eğitim ve Danışmanlık A.Ş ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Kaynak: Sentiment Algo Haftalık Rapor