Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (29 Eylül – 3 Ekim 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

ABD TARIM DIŞI HAFTASI GELDİ!

Bu hafta artık Ekim ayına girdik ve her ay başında olduğu gibi bütün veriler ve dalgalanmalar sil baştan tekrar yaşanacak. Özellikle bu ilk hafta olması nedeniyle çok kritik günler bizleri bekliyor çünkü ECB para politikası kararı, ABD tarım dışı istihdam değişimi, Euro Bölgesi TÜFE ve daha pek çok önemli veri gelecek. Bu nedenle haftaya çok iyi hazırlanılması gerek. Piyasalarda deprem etkisine hazır mısınız?

Pazartesi

Bu yoğun haftaya ılımlı bir başlangıç olacak. En önemli gelişme EURUSD’de harekete neden olabilecek Almanya öncü TÜFE verisi. Tüm gün boyunca Almanya’nın bölgelerinden gelecek veriler sonrasında açıklanacak veride beklenti -0.1%.

Bunun dışında saat 10:00’da İspanya flash TÜFE, 11:30’da İngiltere net bireysel krediler, 15:30’da ABD’den çekirdek ürün ve hizmet endeksi, kişisel harcamalar ve 17:00’da ABD bekleyen konut satışları gelecek. Hepsi ılımlı veriler ama ABD’den açıklanacak rakamlar beklentileri karşılamazsa veya daha iyi sonuçlar görülürse o zaman büyük bir hareket olmasa da işlem fırsatı çıkaracak bir oynamaya neden olabilir.

Salı

Nefes almaya bile vaktimizin olmayacağı bir gün. Hemen başlayalım;

Gece İngiltere GFK tüketici güveni gelecek ama GBPUSD için ılımlı bir veri. Ayrıca Japonya’dan hane halkı harcamaları, öncü sanayi üretimi ve perakende satış verileri gelecek. GBPUSD belki sakin kalacak ama USDJPY için aynısını söylemek yanlış olabilir. Hareket gelme olasılığı yüksek.

Saat 03.00’da Yeni Zelanda ANZ iş güven endeksi açıklanacak. NZDUSD’de yeni bir dalga hareketi gelebilir bizden söylemesi.

04:45’de İse Çin’den HSBC final imalat PMI açıklanacak. AUDUSD ve NZDUSD için çok kritik bir veri. Beklenti 50.5 ile önceki dönemle aynı rakam. Beklentiden iyi gelirse gelişmekte olan ülke paritelerine destek de olabilir.

Saat 09:00’da Almanya perakende satışları ve İngiltere ulusal konut fiyat endeksi var. EURUSD ve GBPUSD için hareket getirebilir ama çok heyecanlanmaya gerek yok. İşlemlerimizde sabah pozisyon almamız için uygun alan oluşturabilir.

09:54’de Fransa tüketici harcamaları, 10:55’de Almanya işsizlik değişimi var. EURUS için ardı ardına gelen bu veriler önemli. İyi gelecek sonuçlar biraz toparlanma gerçekleştirebilir.

11:30’da İngiltere cari dengesi, final büyüme ve öncü iş dünyası yatırımlarını göreceğiz. GBPUS için önemli bir an. Cari denge verisi genellikle piyasalarda harekete neden olur.

12:00’da Euro Bölgesi TÜFE beklentisi açıklanacak. Tahmin edilen rakam 0.3%. Aynı saatte çekirdek TÜFE beklentisi ve işsizlik oranı da açıklanacak. Tüm bu veriler EURUS için kritik. Enflasyon beklentilerinin ve işsizlik verisinin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyoruz. ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları da bu yönde. Piyasanın sonuçlara büyük tepki vermesi beklenebilir.

15:30’da Kanada büyüme verisi gelecek. USDCAD için muazzam hareketlenmeler yaşanabilir. Bu aralar zaten piyasalar hazır hareketli günler yaşıyor, bunları kaçırmamak gerek. USDCAD e bunlardan biri.

16:45’de ABD Chicago PMI, ardından 17:00’da ABD CB tüketici güveni açıklanacak. USD için oldukça mühim veriler. Piyasalarda tekrardan tansiyonun yükseldiğini görebiliriz. Hele hele tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesinde bu tip hareketler daha keskinleşebilir.

Çarşamba

Gece önemli gözüken veri Çin’den gelecek olan imalat PMI ve Avustralya perakende satışlar. AUDUSD için her iki veri de önemli. Çin verisinden beklenti 51.1 iken Avustralya’dan beklenti ise 0.4%. Her iki veri de önceki açıklanan rakamlarından farklı değil. Piyasa bu saatlerde kızışabilir.

Sabah saatlerinde ise 10:15’de İspanya imalat PMI, 10:45’de İtalya imalat PMI ve 11:00’da Euro Bölgesi imalat PMI gelecek. Bu zamanda EURUSD yerine GBPUSD’ye odaklanmak daha büyük bir fırsatı değerlendirmek anlamına gelir. Çünkü 11:30’da İngiltere’den imalat PMI gelecek. Beklenti de 52.6.

15:15’de ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Cuma gününün hazırlıkları artık bugünden başlıyor. Gelecek rakam beklentiler açısından çok önemli. Veride beklenen sonuç ise 206 Bin. USD için kritik ama tarım dışı istihdam değişimi verisinin kendisi kadar büyük hareket getirmez.

Gün içerisinde Yeni Zelanda’dan küresel süt ürünleri fiyat endeksi var. Süt fiyatlarının düşmesi paritede büyük baskı oluşturmuştu hatırlarsanız. Bundan dolayı bu gösterge NZDUSD için oldukça önemli.

16:45’de ABD final imalat PMI verisi var ama bunun yerine saat 17:00’a odaklanmak gerek. Çünkü bu saatte ABD ISM imalat PMI gelecek. Daha kritik bir veri ve hareket getirmesi piyasada daha kolay. Beklenti bizlere 58.0’ı gösteriyor.

Perşembe

Gece Avustralya’dan konut onayları ve ticaret dengesi ön planda. AUDUSD’nin daha gerçekleştireceği dalgalanma var gibi. Çin verileri bir yandan Avustralya verileri bir yandan… Bu nedenle gözler AUDUSD üzerinde olmaya devam etsin.

11:30’da İngiltere inşaat PMI verisi var. GBPUSD için önemli bir veri. Hareket gelebilir ama EURUSD bizlere bugün daha büyük fırsatları sunuyor. Çünkü saat 14:45’de ECB para politikası kararları açıklanacak.

Açıklamasında ECB’den beklenen faizleri 0.05% seviyesinde tutması ki zaten faizin altı sınırına ulaşıldığını söyledi Draghi. Bunun yanında saat 15:30’da ECB basın toplantısı düzenleyip konuya açıklık getirecek. Son durum hakkında bilgi verecek. Asıl büyük dalgalanmaların bu saatte yaşanmasını bekliyoruz. Aynı zamanda ABD’den haftalık işsizlik başvuruları gelecek. Her zaman kesin büyük küçük hareketlere neden olmuştur bu veri.

Bu arada bugün Çin bankaları tatilde olacak.

Cuma

Cuma günü deyip geçmeyin. Normal zamandan daha fazla veri var bu sefer.

Almanya bankaları tatilde olacak. Bundan dolayı hacim düşük olabilir. Ayrıca Çin bankaları da tatilde. Fakat yine de Çin’den akşam imalat dışı PMI verisi açıklanacak. Çok büyük heyecan yaratmaz.

Sabah ise 10:15’de İspanya hizmet PMI, 10:45’de İtalya hizmet PMI, 11:00’da Euro Bölgesi hizmet PMI gelecek. EURUSD için zaten yaşanan Perşembe ünü yaşanmış olacak ve etkisinin Cuma günü de devam etmesi beklenebilir. Bundan dolayı hareketler destekleyici etkisi olabilir verilerin.

11:30’da İngiltere hizmet PMI bekleniyor. GBPUSD için çok ama çok kritik bir veri. Beklenti 59.1 olması. Büyük fırsat tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesinde. Bu kaçırılmamalı.

12:00’da Euro Bölgesi Perakende satış verileri açıklanacak. Tarım dışına saatler kala piyasa beklemeye çekilebilir.

15:30 artık haftanın en kritik anı. ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi gelecek, beklenti ise 216 Bin. Aynı zamanda işsizlik oranı da açıklanacak ve burada da tahminler 6.1%’yi gösteriyor. Ticaret dengesi ve saatlik ortalama kazançlar endeksi de cabası. Piyasalar müthiş bir hareketliliğe şahit olabilir. Bundan ötürü fonlamaları bu açıklamadan önce yapmak bize bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirme imkanı sunar. Piyasalar hazır bu kadar hareketliyken böylesine kritik verilerin gelmesi herkesin işini kolaylaştırır.

Saat 17:00’da ise günün son verisi ISM imalat dışı PMI bekleniyor. USD için kritik bir veri ve tarım dışı verisi ile hareketlenmiş piyasalara yeni destek olarak gelebilir. Çok dikkatli olmak gerek çünkü piyasalardaki fırsatları kaçırmamak için acele etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir