Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (27-31 Ekim 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

Bu hafta ABD borsalarının bizim saatimize göre bir saat erken, saat 15.30’da açılacak, bunu da not edelim.

Önümüzdeki hafta tam bir fırsat haftası olacak. FOMC, RBNZ, BoJ kararları, ABD büyüme verisi, Euro Bölgesi enflasyon verileri… Bolca hareket ve fırsat göreceğiz piyasada. Gelin hep beraber gün gün hangi fırsatlar varmış gözden geçirelim;

Pazartesi:

İki hafta önce açıklanan Almanya ZEW ekonomik güven endeksi çok da iyimser bir hava yaratmamıştı piyasada. Bugün saat 11.00’de bu sefer Ifo iş dünyası güven endeksi açıklanıyor. 104.6 ile önceki aya çok yakın bir beklenti var. Aynı anda Euro Bölgesi M3 para arzı ve özel sektör kredileri verisi açıklanacak. Bu üç veri EUR/USD gibi Euro paritelerinde keskin hareketlere neden olabilir.

Saat 13.00’de İngiltere CBI gerçekleşen satışlar (beklenti 35), 17.00’de ise ABD beklemede olan konut satışları (beklenti %1.1) açıklanacak. GBP/USD ve USD/JPY’de fırsatlar gelme ihtimali yüksek.

Salı:

ABD’den veri fırtınası esecek. 14:30’da dayanıklı ürün siparişleri açıklanıyor. Beklenti %0.4, çekirdek dayanıklı mal siparişleri için ise %0.5’lik bir beklenti var.

15.00’de S&P konut fiyat endeksi (beklenti %5.7) var ekonomik takvimde. 16.00’da ise CB tüketici güven endeksi (beklenti 87.4) ve Richmond imalat endeksi (beklenti 11) yayınlanacak.

Tüm dolar paritelerinde ve ons ALTINda sert hareketlere neden olacak bu ABD verileri. Yani Salı öğleden sonrayı bilgisayar başında hazır olmak için takvimlerinize kaydedin bizce.

Çarşamba:

Piyasalar için çok önemli bir gün. Saat 20.00’de FOMC kararları açıklanıyor. Geçtiğimiz haftalardaki büyük volatiliteye Fed’in nasıl cevap vereceğini öğreneceğiz. Piyasada varlık alımlarına devam edilecek diyenler hatta QE4 sinyali gelebilir beklentisinde olanlar bile var. Farklı beklentiler olduğu için Fed ne yaparsa yapsın tam bir fırsat anı olacak Çarşamba akşamı saat 20.00.

Diğer bir faiz kararı da Yeni Zelanda’dan gelecek. Fed kararlarını açıkladıktan iki saat sonra, saat 22.00 bu sefer RBNZ çıkacak sahneye. Politika faizi %3.50 seviyesinde tutulacak büyük ihtimalle fakat asıl önemli olan geçtiğimiz hafta gelen zayıf enflasyon verileri sonrası RBNZ’nin karar metnine nasıl bir duruş yansıtacağı. NZD/USD’de büyük hareketlenmeler görebiliriz.

Perşembe:

Sabah saatlerinde İspanya’dan üçüncü çeyrek flaş büyüme rakamı açıklanacak. Piyasa %0.5’lik bir büyüme öngörüyor resesyondan çıkma çabasındaki ülkeden. 10.55’de ise Almanya işsizlik oranı (beklenti %6.7) ve işsizlik değişimi (5 bin) açıklanacak. Ayrıca 15.00’de Almanya öncü TÜFE geliyor ve piyasa beklentisi yıllık bazda %0.9. Beklentiden farklı veriler EUR/USD, EUR/GBP ve EUR/JPY gibi paritelerde keskin hareketler ve net fırsatlar getirebilir.

14.30’da dünyanın en büyük ekonomisi ABD üçüncü çeyrek öncü büyüme rakamlarını açıklayacak. Geçtiğimiz çeyrek %4.6 büyüyen ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte %3.1’lik bir büyüme performansı göstermesini bekliyor piyasa. Aynı anda gelecek olan haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 277 bin) verisiyle birlikte büyüme verisi tüm piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir. Haftanın önemli fırsat anlarından biri olacak.

Sadece 15.00’de Fed başkanı Yellen’in yapacağı konuşma da çok önemli. FOMC kararlarından hemen sonra Washington’da yapacağı bu konuşmada para politikası ve makroekonomi ile ilgili yorum yaparsa piyasaya hareket getirebilir Yellen.

Cuma:

Japonya merkez bankası BoJ para politikası kararları ile haftanın son gününe başlayacağız. BoJ’un para politikasında bir değişiklik yapması beklenmiyor fakat ileriye yönelik daha fazla gevşeme konusunda sinyaller gelirse başta USD/JPY olmak üzere tüm JPY paritelerinde keskin hareketlere tanık olabiliriz.

10.00’da Türkiye ticaret dengesi geliyor. 7.00 milyarlık ticaret açığı beklentisi var piyasada. Beklenti dışı rakam USD/TRY’de hareketlenmelere neden olabilir.

Saat 12.00’de Euro Bölgesi TÜFE için beklenti %0.4, çekirdek TÜFE için ise %0.8. ECB’nin çok yakından takip ettiği ve çok önem verdiği bir veri. Beklenti altı kalması durumunda yine QE çanları çalabilir. Ayrıca aynı anda Euro Bölgesi işsizlik oranı (beklenti %11.5) açıklanıyor. Tüm bu veriler yine EUR/USD’de fırsatlar yaratacak.

Öğleden sonra Kanada ve ABD’den kritik veriler var. 14.30’da Kanada büyüme açıklanacak, aylık %0 büyüme beklentisi var. Yeni ne büyüme ne de küçülme öngörüyor piyasa.

ABD’den ise Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek tüketici harcamaları fiyat endeksi, bireysel harcamalar ve gelirler, Chicago PMI gibi önemli veriler açıklanacak. Yani öğleden sonra başta USD/CAD ve USD/JPY olmak üzere tüm USD paritelerinde keskin hareketler göreceğiz, hareket demek fırsat demek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir