Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (25-29 Ağustos 2014)

Fırsat Arıyorsanız Tam Size Göre Bir Hafta

Jackson Hole toplantıları, FOMC ve BoE tutanakları ve PMI verileri derken piyasalar için son zamanların en önemli haftası geride kaldı. Önümüzdeki hafta da TCMB kararları, ABD ve Euro Bölgesi verileriyle geçtiğimiz haftayı aratmayacak ve yine keskin hareketler yaşanacak.

Pazartesi

Saat 11.00’de Almanya’dan Ifo iş dünyası güven endeksi açıklanıyor. Almanya ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya paralel olarak güven endeksinde de 108.0’den 107.1’e düşüş beklentisi var. Her zaman olduğu gibi EURUSD ve EURGBP gibi paritelerde hareket ve fırsatlar getirecek bu veri.

Saat 17.00’de ise ABD’den birinci el konut satışları verisi geliyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan konut başlangıçları, inşaat izinleri ve ikinci el konut satışları beklentiden daha iyiydi. Yani bu verinin de beklentiden iyi gelmesi sürpriz olmaz.

Salı

Avrupa’dan önemli bir verinin gelmeyeceği günde dikkatler öğleden sonra ABD’den gelecek olan verilerde olacak. 15.30’da açıklanacak olan dayanıklı mal siparişlerinde %7.4’lük, 16.00’daki S&P/CS konut fiyat endeksinde %8.2’lik artış beklentisi varken 17.00’de CB tüketici güveni geliyor ve yaklaşık 2 puanlık bir düşüşle 89.0 olması bekleniyor. Bu önemli ABD verileri başta USDJPY, ALTIN, EURUSD ve GBPUSD olmak üzere piyasada dalgalanmalar yaratacak.

Çarşamba

Bugünün ekonomik takviminde gece Avustralya’dan tamamlanmış inşaat faaliyetleri ve sabah Almanya’dan GfK tüketici güven endeksi var. Tamamlanmış inşaat faaliyetlerinin çeyreklik bazda %0.4 gerilemesi beklenirken, Gfk tüketici güven endeksi için beklenti 8.9. Tabi ki AUDUSD ve EURUSD’de fırsat getirebilecek veriler.

Ayrıca saat 14.00’de TCMB para politikası kararları açıklanacak. Yüksek enflasyon rakamları sonrası merkez bankasının üç faiz türünde de indirime gitmesi beklenmiyor bu ay. Fakat sürpriz bir indirim USDTRY’de büyük bir dalgalanma ve net fırsatlar getirebilir.

Perşembe

AUD için haftanın en önemli verisi, çeyreklik özel sektör sermaye harcamaları saat 4.30’da açıklanacak ve %0.8 gerileme bekleniyor. AUD için haftanın en önemli verisi dedik, yani beklentiden farklı bir rakam AUDUSD’de gün boyu devam edecek fırsatlar sunabilir.

Almanya’dan 10.55’de istihdam 15.00’de ise enflasyon verileri geliyor. İşsizlerin sayısında 6 binlik bir düşüş beklenirken, işsizlik oranının ise %6.7 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. 15.00’de gelecek olan TÜFE’de ise yıllık %0.8’lik bir beklenti var. Geçtiğimiz haftalarda Almanya’dan gelen verilerin beklenti altı kalması sonrası artan endişeler bu veriler de hayal kırıklığı yaratırsa daha da artabilir. EURUSD için çok kritik veriler.

Ayrıca 11.00’de ECB’den M3 para arzı ve özel sektör kredileri açıklanıyor. ECB’nin oldukça önem verdiği bu iki veri için beklentiler sırasıyla %1.5 ve %-1.5. Bu veriler de EURUSD’de hareketlenmeler yaratacak önemde.

Öğleden sonra ABD bayrağı Avrupa’dan alıyor. 15.30’da her hafta açıklanan klasik işsizlik başvurularının yanında ikinci çeyrek ikinci büyüme tahmini yayınlanacak. %4.0’lük ilk tahminin %3.9’a revize edilmesi bekleniyor. Yine 15.30’da gelecek olan işsizlik başvuruları için 300, 17.00’deki beklemede olan konut satışları için ise %0.6’lık bir beklenti var. ALTIN ve tüm USD paritelerinde yer yerinden oynayacak bu verilerle birlikte. Beraberinde de çok iyi fırsatlar gelecek tabi ki.

Cuma

Haftanın son işlem günü Japonya’dan veri bombardımanı ile başlıyor. 2.30’da açıklanacak olan Tokyo TÜFE için %2.7, ulusal TÜFE için %3.3, hane halkı harcamaları için ise %-2.7’lik bir beklenti var. 2.50’da gelecek olan öncü sanayi üretimi ve perakende satışlar için beklentiler ise sırasıyla %1.4 ve %-0.1. USDJPY’de gün boyu yönü belirleyecek önemde veriler ve her ay olduğu gibi bu verilerden net fırsatlar bekliyoruz.

Japonya’dan sonra ise Euro Bölgesi yoğun bir veri akışı ile bizi bekliyor olacak. 9.00’da Almanya perakende satışlar ve İngiltere ulusal konut fiyat endeksi açıklanacak. Almanya perakende satışlarda %0.1’lik bir artış beklenirken, İngiltere konut fiyat endeksi için beklenti %0.0.

12.00’de Euro Bölgesi flaş TÜFE tahmini ile işsizlik oranı geliyor. ECB’nin dikkatle takip ettiği flaş çekirdek TÜFE için beklenti %0.8, flaş TÜFE için ise %0.3. İşsizlik oranının önceki aya göre değişmeden %11.5’de kalmasını bekliyor piyasa. EURUSD, EURGBP ve EURJPY gibi paritelerde keskin hareketler ve fırsatlar göreceğimizi söylememize bile gerek yok herhalde.

15.30’da ise ABD’den Fed’in dikkatle takip ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek tüketici harcamaları fiyat endeksi açıklanıyor ve beklenti %0.1. Bireysel harcamalarda %0.2 artış beklenirken, 16.45’deki Chicago PMI’nın da önceki aya göre neredeyse 4 puan artarak 56.3 olması bekleniyor. Ayrıca 16.55’de Michigan tüketici güven endeksinin 79.2’den 80.4’e revize edilmesi bekleniyor. Öğleden sonra gelecek olan bu verilerle hareketli geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir