Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (20-24 Ekim 2014)

Bu Hafta Piyasalar Daha Dengeli, Veriler Kritik; Fırsat Zamanı!

Önümüzdeki hafta Çin ve İngiltere’den gelecek olan veriler ile Euro Bölgesi PMI verileri piyasalarda ağırlığını hissettirecek. Geçtiğimiz hafta yaşanan risk off durumunun bu hafta iyiden iyiye yatışması beklenebilir. Fakat gelecek veriler piyasalarda beklediğimiz yönü daha net hareketler gerçekleşmesini sağlayabilir.

Pazartesi

Haftanın diğer günlerine nazaran daha sakin geçecek olan Pazartesi günü en önemli veri saat 15:30’da gelecek olan Kanada toptan satışlar verisi. Bunun dışında saat 11:00’da Euro Bölgesi cari dengesi gelecek ama o da zaten ılımlı. Daha çok jeopolitik hareketlerin ve merkez bankası üyelerinin açıklama yapma olasılığı üzerinde durarak, hareketin gelebileceğini söyleyebiliriz.

Salı

Gece 3:30’da Avustralya’dan para politikası toplantı tutanakları açıklanacak. AUDUSD’de kritik hareketler gelecek. Fakat sadece bununla kalmıyor. Çin’den de yıllık büyüme, sanayi üretimi, sabitleştirilmiş varlık yatırımları, ulusal istatistik kurumu basın toplantısı, perakende satışları, kredi kartı harcamaları var. Bunlar piyasaları oldukça derinden etkileyecek gibi. Özellikle büyüme rakamı çok göze batıyor. AUDUSD, NZDUSD ve gelişmekte olan ülke pariteleri için kritik anlar. Çin’de bu sefer büyüme beklentisi önceki 7.5%’den biraz daha düşük olarak 7.2% şeklinde karşımızda beliriyor. Ayrıca sanayi üretiminde de beklenti 7.5%. Önceki açıklanan rakam 6.9%. Harekete hazırlanılması gerek.

11:30’da İngiltere’den kamu sektörü net borçlanması gelirken, ABD’den 17:00’da ikinci el konut satışları açıklanacak. Böylece gün içerisinde açıklanan veriler bitiyor. Hareketler Çin’e bağlı oluşabilir. ABD ve AB’den veri olmaması sizleri yanıltmasın.

Çarşamba

3:30’da Avustralya’dan çeyreklik bazda TÜFE, 2:50’da Japonya’dan ticaret dengesi gelecek. AUDUSD ve USDJPY’de hareket gelebilir. Zaten AUDUSD’de bu kaçınılmaz gibi.

Sabah Avrupa seansında ise saat 11:30’da İngiltere’den varlık alımı ve faiz kararı oylama sonuçları açıklanacak. Bu açıkçası üyelerin arasındaki faiz arttırmaya yönelik tutumların nasıl gelişmekte olduğunu gösterecek bizlere. Eğer daha ayrışan bir sonuç çıkarsa, yani faiz artırma taraftarlarının sayısı artarsa o zaman GBPUSD’de yukarı yönlü hareketler görebiliriz.

15:30’da Kanada çekirdek perakende satışları ve perakende satışları gelecek. Çekirdek veride beklenti 0.3% iken perakende satışlarda beklenti 0.2%. Fakat bu verileri gölgede bırakacak ABD verileri aynı zamanda geliyor. ABD çekirdek TÜFE 0.2%, TÜFE 0.0% tahminleri ile gelmesi bekleniyor. ABD’den gelecek enflasyon verileri çok ama çok kritik. Zaten Fed’den son zamanlarda faiz artırımının gecikeceğine dair açıklamalar geliyor, burada da düşük bir sonuç çıkarsa durum USD için vahim olabilir.

17:00’da Kanada merkez bankası para politikası raporunu açıklayıp faiz kararını duyuracak. USDCAD’de hareket tükenmiyor yani. Günün en fırsat dolu paritelerinden biri. Faiz kararında değişim beklentisi yok şimdiden söyleyelim.

Akşam 18:15’de de Kanada merkez bankası basın toplantısı yapıp kararlarının detaylarını paylaşacak. USDCAD’de başka bir dalgalanma nedeni daha.

Perşembe

İşte PMI günü geldi. Fakat önce gece açıklanacak verilere dikkat kesiliyoruz. Avustralya’dan merkez bankası başkanı konuşma yapacak ve sonrasında NAB çeyreklik ekonomik güven endeksi duyurulacak, Yeni Zelanda’dan çeyreklik TÜFE açıklanacak, Çin de HSCB flash imalat PMI ile piyasaları etkilemeye devam edecek. Anlayacağınız gece piyasalar hareketli. AUDUSD ve NZDUSD paritesinde kritik hareketler yaşanabilir.

Geldik Euro Bölgesi’nden açıklanacak PMI verilerine. 10:00’da Fransa’dan flash imalat ve hizmet PMI ile İspanya işsizlik, 10:30’da Almanya hizmet ve imalat PMI, 11:00’da Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI açıklanacak. EURUSD için hepsi kritik veriler. Fırsatlar bir kez daha ayağımıza kadar geldi. Bunları kaçırmak verileri ziyan etmek olur.

11:30’da İngiltere’den perakende satış ve BBA mortgage onayları var. GBPUSD için perakende satış verisi önemli. Beklenti -0.1%. Daha kötü gelebilecek bir veri GBPUSD’yi aşağı çeker.

15:30’da ABD’den haftalık işsizlik başvuruları verisi gelecek. Her zaman önemli olduğunu söylüyoruz ki piyasaya da hareket getiriyor zaten.

16:45’de ABD imalat PMI açıklanacak. Verinin etkisinin daha ılımlı olmasını bekleyebiliriz.

Cuma

Gece Yeni Zelanda ticaret dengesi gelecek. NZDUSD’de hareket gelmesi beklenebilir.
Saat 09:00’da GFK Almanya tüketici güveni gelecek. Ardından 11:30’da İngiltere öncü çeyreklik büyüme açıklanacak. EURUSD’den çok GBPUSD’de daha çok hareket gelmesi muhtemel. Bundan dolayı değerlendirmek isterseniz GBPUSD’yi seçebilirsiniz.

Saat 17:00’da ise ABD’den yeni konut satışları gelecek. USD paritelerinde haftanın son hareketleri gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir