Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (18-22 Ağustos 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

Tansiyonu Yüksek Bir Hafta

Bu hafta önemli enflasyon verilerinin, BOE ve FOMC toplantı tutanaklarının, PMI verilerinin ve Yellen ile Draghi konuşmasının yer alacağı müthiş bir hafta olacak. Piyasaların bu verilere oldukça hassas olacağını ve tepkiler vereceğini söyleyelim. Çok büyük fırsatlar bizleri bekliyor. Bular gün ve gün şu şekilde;

Pazartesi

Pazartesi günü haftanın geneline nazaran biraz daha sakin. İlk önce Avustralya’dan 04:30’da yeni konut satışları verisi ve Çin’den yabancı doğrudan yatırım endeksi gelecek. Ilımlı veriler, piyasalarda çok büyük harekete neden olmazlar.

12:00’da Euro Bölgesi ticaret dengesi, 13:00’da Euro Bölgesinden Almanya Federal Merkez Bankası aylık raporu açıklanacak. Almanya ekonomisi hakkında son durumu bizlere bildirecek.

15:30’da Kanada’dan yabancı varlık alımları, 17:00’da ise ABD NAHB konut fiyat endeksi açıklanacak. USDCAD ve diğer USD pariteleri için sınırlı hareket gelmesi beklenebilir.

Salı

1:45’de Yeni Zelanda ÜFE girdileri ve çıktıları gelecek. Çeyreklik bazdaki bu verinin NZDUSD için pek hareket getirmesini beklemiyoruz.

4:30’da Avustralya’dan para politikası toplantı tutanakları gelecek. AUDUSD için oldukça önemli. Paritede büyük hareketlenme gerçekleşebilir.

11:00’da Euro Bölgesi cari dengesi bekleniyor. EURUSD’de pek hareket gelmeyebilir. Fakat bu saatten sonra artık piyasalarda temponun arttığını söyleyebiliriz.

11:30’da İngiltere’den fırsatlar kapımızı çalacak. İlk olarak yıllık bazda TÜFE gelecek. Beklenti 1.8%. Ardından ÜFE girdileri ve çıktıları, çekirdek TÜFE ve hammadde fiyat endeksi ile konut fiyat endeksi açıklanacak. GBPUSD’de yegane bir fırsat. Daha önceden Carney, faiz artırımına verilerin karar vereceğini açıklamıştı. Dolayısıyla bu veriler oldukça önemli. Piyasalar da tepkide gecikmeyecek.

15:30’da ABD’den birbiri ardına kritik veriler açıklanacak. Konut izinleri, aylık TÜFE, aylık çekirdek TÜFE, konut başlangıçları olarak karşımıza çıkan bu fırsatları kaçırmak olmaz. Konut izinlerinde beklenti 1.00 Milyon iken, TÜFE’de 0.1%, çekirdek TÜFE’de 0.2% ve konut başlangıçlarında ise 0.97 Milyon. Beklentiden farklı gelecek rakamlar ALTIN ve tüm USD paritelerinde depreme yol açabilir. Anlayacağınız klasik bol fırsatlı ve heyecanlı bir işlem günü olacak.

Çarşamba

2:30’da Avustralya’dan RBA başkanı Stevens konuşacak. Çok farklı bir konuşma yapması beklenmiyor ama söyleyeceği şeyler yine de AUDUSD için çok önemli. Hareket gelme olasılığı çok yüksek.

2:50’de ise Japonya’dan ticaret dengesi gelecek. USDJPY için önemli bir data. Takip edilmesinde fayda var.

9:00’da Almanya ÜFE verisi gelecek ve EURUSD’de tansiyonu arttırmasını beklemiyoruz.

11:30’da İngiltere para politikası toplantı tutanakları açıklanacak ve oylamaların nasıl gerçekleştiği görülecek. Bu para politikası açıklamasından daha önemli bir açıklama. Carney son konuşmasında toparlanma konusunda fazla iyimser davrandıklarını söylemişti. Ayrıca diğer olumsuz yorumları GBPUSD’de önemli bir düşüşe neden olmuştu. Şimdi ise burada tartışmaların en çok hangi göstergeler etrafında yoğunlaştığını göreceğiz ve beklentiler ile stratejiler bunlara göre şekillenecek. Çok önemli bir an. Piyasalarda büyük dalgalanmalar gerçekleşebilir.

13:00’da İngiltere’den CBI sanayi siparişleri beklentileri gelecek. Diğerlerine göre bu veri biraz daha ılımlı kaçıyor. 4 beklentisinden çok farklı gelmedikçe piyasalarda bir hareket olmasını beklemiyoruz.

15:30’da Kanada’dan toptan satışlar var. USDCA için dalgalanma getirme olasılığı çok yüksek.

21:00’da ise FOMC toplantı tutanakları açıklanacak. Çok ama çok önemli bir gelişme. Tüm piyasa buna odaklı olacak ve büyük dalgalanmalar gerçekleşmesini bekliyoruz. Kararların iç yüzünü ayrıntılı bir şekilde göreceğiz.

Perşembe

PMI verileri gelmeye başlıyor bugün. 4:45’de Çin’den HSBC flash imalat PMI verisi gelecek. AUDUD ve NZDUSD için oldukça önemli. Beklenti burada 51.5 olarak görülüyor. Beklentiden iyi gelecek rakam USDTRY’yi de destekleyebilir.

10:00’da Fransa flash imalat ve hizmet PMI verisi gelecek. İmalat PMI’da beklenti 47.9 iken hizmet PMI’da 50.3.

10:30’da Almanya imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. İmalatta beklenti 51.8, hizmette ise 55.5.

11:00’da Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI verileri var. Fransa ve Almanya verilerinin çok daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. EURUSD’de büyük hareketler bekliyoruz. Çok iyi bir fırsat bu. Asla kaçırılmaması gerekiyor.

11:30’da İngiltere’den perakende satışları ve net kamu borçlanması gelecek. Perakende satışları GBPUSD’de dalgalanmaya yol açabilir. Beklenti 0.4%. Gün boyu piyasaların dikkatle bekleyeceği bir gösterge.

15:30’da ABD haftalık işsizlik başvuruları bekleniyor. Tahminlerden farklı gelecek bir rakam tüm piyasayı etkiler. Dikkatli olunmalı. Tüm işlemlerinizde bu göstergeyi hesaba katmalısınız.

16:45’de ABD flash imalat PMI verisi açıklanacak. Ardından ise 17:00’da ABD ikinci el konut satışları ve Philadelphia Fed imalat endeksi gelecek. Bu göstergelerin de piyasalar için oldukça önemli olduğunu hatırlatalım. USD paritelerinde ve ALTIN’da hareket tükenmeyecek gibi.

Ayrıca bugün Jackson Hole sempozyumunun ilk günü. Birçok önemli katılımcının konuşma yapacağı sempozyumda piyasaları etkileyecek önemli açıklamalar gelebilir. Özellikle Cuma günü Yellen ile Draghi’nin burada yapacakları konuşma çok kritik.

Cuma

Bugün hareket öğleden sonra başlıyor. Saat 15:30’da Kanada’dan çekirdek TÜFE, çekirdek perakende satışlar, TÜFE, perakende satışlar açıklanacak. USDCAD için bir bayram havası. USDCAD’de işlem yapanlar için kaçırılmaması gereken bir gün.

17:00’da Fed Başkanı Yellen konuşma yapacak . Piyasaların gözü kulağı burada diyoruz. Söyleyeceği şeyler piyasalar için çok önemli. Piyasalarda tsunami gerçekleşebilir.

21:30’da ise Draghi Jackson Hole sempozyumunda konuşacak. ECB başkanının yapacağı konuşma EURUSD’de muazzam hareketlere neden olabilir. Takipteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir