Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (13-17 Ekim 2014)

Önümüzdeki Hafta da Fırsat Çok!

Draghi ve Yellen konuşmaları ile İngiltere, ABD ve Çin’den çok önemli verilerin piyasaya hareket ve fırsatlar getireceği bir haftaya giriyoruz. İşte gün gün haftanın önemli verileri ve gelişmeleri şöyle;

Pazartesi

Pazartesi günü ABD, Kanada ve Japonya piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalı olacak. Fakat Çin’den sabah karşı açıklanacak olan ticaret dengesi verileri piyasaya hareket getirecek. Eylül ayında ticaret dengesinin 41.2 milyar olması bekleniyor ve beklenti dışı bir rakam başta AUDUSD ve NZDUSD olmak üzere piyasada fırsatlar yaratacaktır.

Salı

3.30’da Avustralya’dan iş dünyası güven endeksi açıklanıyor. Önceki ay 8 olan endekste artış yaşanması AUDUSD için pozitif olur, düşüş ise negatif.

11.30’da İngiltere’den enflasyon verileri geliyor. TÜFE için yıllık beklenti %1.4, ÜFE girdi için %-0.4, perakende fiyat endeksi için %2.3 ve çekirdek TÜFE için %1.8. Beklenti altı veriler GBPUSD’de satış fırsatı, beklenti üzeri veriler ise alış fırsatı sunabilir.

12.00’de ise Almanya’dan ZEW endeksi ve Euro Bölgesi sanayi üretimi verileri açıklanacak. Almanya ZEW endeksinin 0.2’ye düşmesi bekleniyor, sanayi üretimi için ise beklenti %-1.5. Saat 12.00 tüm EUR pariteleri için fırsat anı olacak.

Çarşamba

Gün saat 4.30’da açıklanacak olan Çin enflasyon verileri ile başlayacak. TÜFE için beklenti %1.7, ÜFE için beklenti %-1.4. Her iki göstergede de önceki aya göre düşüş bekleniyor.

Çarşamba günü ECB başkanı Draghi iki farklı konuşma yapacak. İlk konuşma saat 10.00’da, ikincisi ise 21.00’de. Varlık alım programı ile ilgili yapacağı yorumlar önemli fakat yeni bir şey söyleme ihtimali düşük. Yine de takipte olacağız ve EURUSD gibi paritelerde gelebilecek fırsatlar için hazır olacağız.

Saat 10.00’da Türkiye’den cari denge rakamları açıklanacak. Beklenti -3.00 milyar. Her zaman olduğu gibi cari denge verisi USDTRY’de keskin hareketlere neden olabilir.

11.30’da İngiltere’den istihdam verileri açıklanıyor. İşsizlik oranı için beklenti %6.1, istihdam değişimi için -34.2 bin ve ortalama kazançlar için %0.7. GBPUSD ve EURGBP’de çok net fırsatlar sunabilir bu veriler.

Öğleden sonra ise ABD’den çok kritik veriler var. 15.30’da perakende satışlar (beklenti %-0.1), ÜFE (beklenti %0.1) ve New York imalat endeksi (beklenti 20.3) gibi önemli datalar gelecek. Beklentiden farklı veriler sonrası USDJPY, EURUSD, GBPUSD ve ALTINa dikkat. Ayrıca akşam 21.00’de ABD’den Bej Kitap’ın yayınlanacağını hatırlatalım.

Perşembe

Saat 12.00’de Euro Bölgesi final TÜFE ve çekirdek TÜFE dikkat çekiyor. TÜFE için beklenti %0.3, çekirdek TÜFE için %0.7. Öncü TÜFE verilerine herhangi bir revize beklenmiyor. Beklentiden iyi veriler EURUSD rallisi getirebilir, beklentiden kötü veriler ise keskin bir düşüşün önünü açar.

Her Perşembe olduğu gibi 15.30’da ABD haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Piyasa beklentisi 286 bin. 16.15’de ABD’den kapasite kullanım oranı (beklenti %79.0) ve sanayi üretimi (beklenti %0.4) geliyor. 17.00’de ise Philadelphia imalat endeksi (beklenti 19.9) ve NAHB konut piyasası endeksi (beklenti 59). Yani hareketli bir öğleden sonra olacak ve tüm dolar pariteleri ile ALTINda fırsatlar göreceğiz.

Cuma

Gece Asya’dan ve sabah Avrupa’dan çok önemli bir veri yok fakat dopdolu bir öğleden sonra bizi bekliyor.

15.30’da ABD’den inşaat izinleri ve konut başlangıçları gibi çok önemli konut verilerinin yanında Fed başkanı Yellen konuşması var. İnşaat izinleri için beklenti 1.04 milyon, konut başlangıçları için ise 1.02 milyon.

Yellen FOMC tutanakları sonrası ilk konuşmasını yapacak. Tutanaklarda olduğu gibi doların son zamanlarda aşırı yükselmesinden şikayet eder ve daha az güvercin tonda bir konuşma yaparsa dolar rallisi görebiliriz. Haftanın en önemli fırsat anlarından biri.

16.55’de öncü Michigan tüketici güven endeksi geliyor. 84.3’lük beklentiden farklı bir rakam piyasaya hareket getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir