Haftalık Piyasa Takvimi / Forex Koçu – (1-5 Eylül 2014)

Önümüzdeki haftanın yatırım fırsatları!..

Tarım Dışı, Faiz Kararları ve Daha Pek Çoğu Bu Hafta İçerisinde

Yazı geride bıraktığımız ve sonbaharı selamladığımız önümüzdeki haftada bizleri de büyük fırsatlar bekliyor. Siz deyin BoE para politikası açıklaması, biz diyelim ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi, başkası da oradan sakın ECB’nin para politikası kararını unutmayın diye bağırsın. Hepsi de piyasalar için oldukça hareket getirecek veriler. Daha sizlere gelecek diğer verileri bile söylemedik. İsterseniz başlayalım;

Pazartesi

Daha haftanın ilk günü epey bir karışık. Oldukça yoğun bir veri akışı gerçekleşecek.

Gece Çin’den imalat PMI ve HSBC final imalat PMI verileri gelecek. Gelişmekte olan piyasalar için çok kritik bir veri. Beklentiden yüksek gelirse AUDUSD ve gelişmekte olan piyasalar için destek unsuru olur. Bir gözümüzün burada olması gerek.

Erken saatlerde PMI verileri gelmeye başlayacak. 10:15’de İspanya imalat PMI, 10:45’de İtalyan imalat PMI, 11:00’de Euro Bölgesi final imalat PMI gelecek. EURSUD için beklentilerden farklı rakamlar hareket getirebilir ama yön değiştirmez.

11:30’da İngiltere’den birçok veri gelecek. Bunlar imalat PMI, bireylere verilen net krediler, M4 para arzı, mortgage onayları. En önemlisi de imalat PMI verisi. Beklenti 55.1 ve farklı gelebilecek bir sonuç GBPUSD’de oldukça önemli hareketlere neden olabilir.

Ayrıca bugün ABD ve Kanada bankaları tatil. Bu nedenle hacim düşük olacak piyasalarda. İşlemlerimizi piyasalarda büyük dalgalanmalar olabileceğini hesaba katarak açmalıyız.

Salı

Salı günü gece Avustralya’dan inşaat izinleri ile başlıyor. Beklenti 1.7% olarak karşımıza çıkıyor. AUDUSD için önemli bir hareket getirecek. Ayrıca aynı dakikalarda cari denge verisi var ama konut verisinin gölgesinde kalması beklenebilir

Avustralya’dan gelecek veriler bitmedi. 7:30’da Avustralya merkez bankası faiz kararını verecek ve basın toplantısı düzenleyecek. Beklentiler herhangi bir değişiklik yaşanmaması yönünde. Faizlerin 2.50%’de sabit kalması tahmin ediliyor. Önemli bir gelişme. AUDUSD’de yükseliş gelebilir.

10:00’da İspanya işsizlik değişimi verisi açıklanacak. Verinin EURUSD üzerinde etkisi sınırlı olabilir. Bunun yerine saat 11:30’da İngiltere’den gelecek inşaat PMI bilere daha büyük fırsatlar sunabilir. Beklenti 61.5. GBPUSD için önemli bir hareket kaynağı.

16:45’de ABD’den final imalat PMI, saat 17:00’da ise ABD’den ISM imalat PMI verisi, inşaat harcamaları, IBD/TIPP ekonomik iyimserlik ve ISM imalat fiyatları duyurulacak. USD için ISM imalat PMI en önemlisi. Piyasalara hareketlilik gelmesi çok yüksek ihtimal. Önemli bir fırsat.

Çarşamba

Gece en önemli veriler Çin’den gelecek olan imalat dışı PMI, HSBC hizmet PMI ve Avustralya’dan büyüme rakamı olarak gözüküyor. Ayrıca Avustralya merkez bankası başkanı Stevens da konuşma yapacak. AUDUSD için hem Çin verileri hem de Avustralya verileri çok kritik. Büyük dalgalanma gelebilir. Ayrıca Çin verilerinin olumlu gelmesi TRY için de destek unsuru olabilir.

Gün içerisinde 10:15’de İspanya hizmet PMI, 10:45’de İtalya hizmet PMI, 11:00’da Euro Bölgesi hizmet PMI verisi gelecek. EURUSD için yine ılımlı veriler bunlar ama beklentilerden farklı gelmesi oldukça önemli bir fırsata kapıları açabilir.

11:30’da İngiltere hizmet PMI var. Tahminler 58.6’yı işaret ediyor. GBPUSD için çok kritik bir veri. Çok büyük hareket gelebilir. Bu kaçırılmaması gereken bir fırsat.

12.00’da Euro Bölgesi perakende satışları gelecek. EURUSD için başka ılımlı bir veri.

17:00’da Kanada’dan Merkez bankası faiz kararı basın toplantısı ile açıklanacak. Ayrıca ABD’den de fabrika siparişleri gelecek. Faizlerde değişim beklenmiyor. Eğer beklentide gelirse USDCAD’de düşüş gerçekleşebilir.

Ayrıca saat 21:00’da yine ABD’den Bej Kitap açıklanacak. ABD’de bölgelere göre ekonomik durum açıklanacak.

Perşembe

Çok yoğun ve hareketli bir gün olacak. Muhteşem fırsatlar gelecek.

İlk olarak gece Avustralya’dan perakende satışları ve ticaret dengesi, açıklanacak. Japonya’dan para politikası açıklaması yapılacak. Değişiklik beklentisi yok. Ayrıca kısa bir süre sonra Japonya’dan da BoJ basın toplantısı yapacak. USDJPY ve AUDUSD için tansiyon yükselecek. Dikkatli olmak gerektiğini söylüyoruz.

Sabah Almanya fabrika siparişleri açıklanacak ama pek de hareket getirmesini beklemiyoruz. Ancak beklentiden çok farklı gelirse EURUSD hareketlenebilir.

14:00’da İngiltere’den para politikası açıklaması var. Beklentiler faizlerin sabit kalması ve varlık alımlarına aynen devam edilmesi yönünde. Hemen ardından yapılacak para politikası açıklamasında zaten detayları görebileceğiz. Burada değişim beklentisi yok ama ilk faiz artırımının ne zaman geleceği hala merak konusu. Açıklamalarda da buna dair bir ipucu aranacak.

14:45’de ECB faiz kararını açıklayacak. Beklentiler genel olarak faizlerde 0.15% oranında sabit kalınması yönünde ama piyasalarda ek gevşeme hamlesi olarak faiz indirimi beklentisi de söz konusu. İndirim gelirse EURUSD sert düşüş yaşayabilir.

15:15’de ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi verisi gelecek. Beklenti 216 Bin. Cuma gününe hazırlık için öneli bu veri. USD için kritik zamanlar. Ayrıca EURUSD’de ECB faiz kararını da göz önüne alırsak çift taraflı etki gelecek.

15:30’da Kanada ticaret dengesi, ECB basın toplantısı, ABD ticaret dengesi ve işsizlik başvuruları bekleniyor. En önemlisi ECB basın konferansında Draghi’nin ne diyeceği. Varlık alımı seçeneğinin tercih edilip edilmeyeceği çok önemli. Piyasalarda bütün bu veriler ile birlikte çok büyük hareketler gelecek. Tam bir fırsatlar günü olacağa benziyor. Zaten bu hafta da olmazsa artık başka bir hafta hiç olmaz.

Saat 17:00’da ISM imalat dışı PMI gelecek. USD için önemli bir veri daha ama ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi öncesi piyasalar beklemeye geçebilir.

Cuma

Her ayın en çok beklenen ilk Cuma gününe geldik. Bugün ne var peki? ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi!

Gece FED’den üyeler konuşacak. Bunlar Powell, Fisher, Kocherlakota konuşacak. Faiz artırımı ile ilgili önemli açıklamalar yapılabilir.

Saat 09:00’da Almanya sanayi üretimi gelecek. 12:00’da ise revize büyüme var. EURUSD için yön değiştirici bir hareket olmaz. Piyasalar beklentide olacak çünkü.

15:30’da en kritik veri olan ABD tarım dışı istihdam değişimi verisi gelecek. Beklenti 222 Bin olması. Piyasalarda çok büyük hareketler olacak. Beklentiden çok farklı bir rakam gelirse piyasalar altüst olabilir. Neredeyse her pariteden bir şeyler kapabiliriz.

Aynı zamanda Kanada’dan istihdam değişimi, işsizlik oranı ve istihdam üretkenliği gelecek. Fakat bu verilerin ABD tarım dışı gölgesinde kalması söz konusu. USDCAD çift taraflı etki altında kalıyor.

17:00’da ise Kanada Ivey PMI var. USDCAD için son fırsat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir