Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (6-10 Şubat 2023)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Borsa İstanbul geçen hafta oldukça sert hareketler yaptı. 5200’lü seviyelerden 4500’lü seviyelere doğru satışların hızlanması sonrası haftayı 5000 seviyesinin yakınlarından kapattı. Cuma günü kapanışta BİST 100 şirketlerinden sadece 4’ü ekside günü kapatmış oldu. Gübre Fabrikaları hafta genelinde endekse en çok puan bazlı baskıyı oluşturdu ve haftayı -18 puandan kapadı. Haftalık bazda endeksi 16 puan ile en çok Şişe cam desteklemiş görünüyor.

Pazartesi başlayan satışta bankacılık endeksi en hızlı satılan sektör olurken Cuma günü toparlanırken de en hızlı bankacılık endeksinden alımların geldiğini gördük. Cuma günü bankacılık endeksi %8 günü kapatırken hemen hemen her yerde alımların yayıldığını izledik.

Bu düşüşü tek bir nedene bağlamak güç. Kredili işlemlerin oluşturduğu yük, Robot işlemlerde stopların çalışması ve panik olarak okumak mümkün. Ancak bu kadar hızlı satılmasının temel olarak kalıcı bir nedeni şimdilik yok diyebiliriz. Mevduat faizlerindeki artış ve ons altındaki yükselişe bağlı olarak gram altında yaşanan zirve seviyeler Türk yatırımcısının yatırım kararlarında ilgi dağınıklığı oluşturmuş olabilir. Ancak mevcut ekonomik dinamikler dikkate alındığından Borsa İstanbul’un getirdiği getiriye denk bir getiri henüz yok. Son yaşanan sert düşüşün sert tepki hareketinin sürmesini beklemekle birlikte borsayı çok fazla tanımayan, borsada yatırıma yeni başlamış yatırımcıların bu hareketten korkarak borsayı terk etmesinin mümkün olabileceğini düşünmekteyiz.

4. çeyrek bilançolar sürüyor!

Şimdiye kadar BİST 100 şirketleri içinde bankalar, Arçelik, Tofaş, Otokar ve Şişe Cam bilançolarını aldık. Genel olarak gelen 4Ç bilançoların piyasa beklentisinin üzerinde açıklandığını söylemek mümkün. Endeksin bu düşüşünden en az yara alanlar 4. Çeyreğe yönelik güçlü bilanço açıklanmasına yönelik beklentisi olan şirketler oldu. Dolayısıyla Cuma günü gelen güçlü toparlanmayla birlikte çok daha hızlı bir ivme kazanılması beklenebilir. Bu hafta, Türk Traktör, Ereğli, Tüpraş, Aygaz, Ford Otosan ve Koç Holding’in bilançolarını alacağız. Bu hafta açıklanacak bilançolarda güçlü beklentimiz bulunuyor. Dolayısıyla endekste bu hafta hisse bazlı ayrışmaların ön plana çıkması beklenebilir.

Veri takvimi daha sakin!

Veri Ajandası geçen haftaya göre daha sakin diyebiliriz. Pazartesi Salı günü içeride hazine ihalelerini ve Cuma günü sanayi üretim verisini alacağız. Dışarıda ise pazartesi Almanya fabrika siparişleri, Euro Bölgesi perakende satışlar, Salı günü Almanya sanayi üretimi ile Fed Başkanı Powell2ın konuşması ve Çarşamba günü Petrol stokları piyasanın takibinde olacak. Perşembe Almanya TÜFE, Cuma ise Çin TÜFE, İngiltere Büyüme ve ABD Michigan Tüketici Güveni açıklanacak. Genel olarak Tarım dışı istihdamın açıklandığı haftanın ertesi hafta daha sakin veri akışı olur.

Teknik olarak düzeltme idi!

Endekste Cuma günü tepkinin gelmesi gerekiyordu ve nitekim de geldi. Günün sonuna doğru alımların hız kazanması istediğimiz bir durumdu çünkü gün içi yükseliş tepkisi biraz zayıf kalmıştı. Kapanışın 4930 seviyesi üzerinde olmasını ve günün en yüksek seviyesinden kapatmasını tepkilerin devamı açısından olumlu bulduk. Geçen hafta yanan sert dalgalanmayı teknik olarak düzeltme olarak okuyoruz. 4600 seviyesinin altında kapatması endeks için yeni bir düşüş eğilimin başlayabileceği anlamına gelecekti. Buna karşın 4600 altından gelen yukarı yönlü eğilimlerin sürmesi düzeltme süresinin kısa kalmasını destekledi. Endeksin 5200 seviyesinde direnç oluşturmasını ilk etapta bekleyebiliriz. Buna karşın 5200 seviyesi üzerinde oluşabilecek yerleşik seyirlerde endeksin tekrar 5700 seviyesini test etmesi oluştukça muhtemelen olacaktır. Buna karşın 5200 seviyesinin aşılmakta zorlanılması halinde yeni bant hareketinin 5200 – 4700 arasında yapması beklenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni