Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (27-31 Mart 2023)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

BIST-100 geçtiğimiz haftayı %1.1 değer kaybederek bitirdi. Borsa İstanbul’da seçim atmosferine girilmesiyle birlikte meydana gelen belirsizlik iklimi hissedilmeye devam ediyor. Piyasalarda bilanço dönemi sonrası yaşanan kar satışlarının derinlik göstermesi ve alttan gelen alımların piyasaya momentum katamaması Borsa İstanbul’un yön bulmasını zorlaştırıyor. Varlık Fonu alımlarının endeksi desteklemesinin Borsa’ya bir ivme katmasından daha çok bir süspansiyon görevi gördüğü de ifade edilebilir.

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayılarında rekor kırılmaya devam ediyor. Yatırımcı sayısı 25 Mart tarihli MKK verilerine göre 4 milyon 250 bin’e ulaştı. Yatırımcı sayısındaki artışa rağmen endeksteki iştah düşüklüğünü yeni yatırımcıların daha çok halka arzlara talep göstermesiyle ilişkilendiriyoruz.

Fed ve TCMB sonrası tepkiler!

Küresel piyasaların yakından izlediği Fed toplantısında faiz piyasa beklentisi ile uyumlu olarak 25 baz puan arttırıldı. Fed’in karar metninde faiz artırımlarının devam edeceği yerine daha belirsiz ifadeler kullanması piyasalar tarafından olumlu karşılandı.  .Fed üyeleri yıl sonu tahminini %5.1’de sabit bıraktı. Powell yaptığı basın açıklamasında yıl içerisinde faiz indirimi düşünmediklerini belirtti. Enflasyon hedeflerinin %2 olduğunu ifade etti. Amerikan bankacılık sisteminin güvende olduğunu söyledi. TCMB ise yaptığı toplantı da faiz kararını beklentilere paralel şekilde sabit bıraktı. Karara piyasanın tepkisi nötr oldu. Hafta içerisinde ABD’de haftalık istihdam verileri ve kişisel tüketim harcamaları verileri açıklanacak. Kişisel tüketim harcamaları verisi enflasyon öncü verisi olması sebebiyle önemli olacak. Yurt içi piyasada ise Türkiye Dış Ticaret Dengesi verisi takip edilecek.

Bankacılık krizinde son durum

Powell Fed toplantısı sonrası basın toplantısında, ABD bankacılık sisteminin dirençli olduğunu ve Silicon Valley Bank krizinin yapısal bir krizden daha çok kötü yönetilen bir banka olması sebebiyle meydana geldiğini söyledi. Regülasyonlarda eksiklik olup olmadığını yapılacak incelemelerden sonra açıklayacaklarını ifade eden Powell, likidite tarafında ek önemler alındığını ifade etti. ABD Hazine Bakanı Yellen ise iki farklı tonda yaptığı açıklamalarla piyasalarda volatilite yarattı. Yellen hafta içinde ilk açıklamasında Senato’da tam kapsamlı mevduat garantilerinin gündemlerinde olmadığını belirtmiş, banka çöküşlerinden yöneticilerin de sorumlu olduğunu söyledi. Ardından ise, Meclis’teki alt komisyona sunum yapan Yellen bankacılık sektöründeki sıkıntılar için “Eğer gerekirse ek adımlar atmaya kesinlikle hazır oluruz” dedi.

Borsa’da 5000 desteği önemini koruyor!

Endeks 5000 – 5500 bandında hareket etmeye devam ediyor. Hafta içerisinde 5000 altında yapılan kapanış sonrasında endekste görülen yukarı yönlü tepkilerle endeks haftayı 5031 seviyesinden kapattı. 5000 altı kapanışlarda tepki gelmemesi halinde kredili işlemler sıkıntılı olabilir. Endeksin 4700 bandının aşağısına sarkmamasını beklerken, bu seviyelere düşülmesi halinde toparlanmanın zayıf hacim zaman alabileceğini düşünüyoruz. Yukarıda 5150 seviyesinin üzerinde alımlar hızlanarak, 5500 seviyesi zorlanabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni