Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (26 Şubat – 1 Mart 2024)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

BIST 100 endeksi, en düşük 9.173,27 ve en yüksek 9.416,70 puanı gördükten sonra haftayı, önceki hafta kapanışına göre %1,34 değer kazanarak 9.374,20 puandan tamamladı. Bilişim %16,75 ve teknoloji %12,80 yükseliş kaydederek pozitif yönde ayrışma gösterdi. Sigortacılık %3,32, aracı kurumlar %4,08 düşüş göstererek negatif ayrıştı.

Borsa endeksi 26 Aralıktan 20 Şubat kapanışına kadar dolar bazlı %21,4 ve TL bazında %28 getiri sağladı. Dolar bazlı grafikte şu an 300$ seviyelerinde seyrediyoruz. 2023 yılı başında gördüğü 304$ seviyesinin hemen hemen yakınlarında seyrediyoruz diyebiliriz. 2023 yılı Eylül ve Ekim aylarında da 310$ seviyelerine doğru seyirler izlemiştik ancak buralarda tutunmakta ve inatçı olmakta başarılı olamadık. Tüm bu gelişmelerle tekrar önemli eşik seviyeleri test ediyoruz.

305 – 310$ arasındaki gri alan üzerinde tutunmakta ve bu yerin üzerini mesken edinmekte başarılı olunamaması halinde endekste kar realizasyonu kaçınılmaz olabilir. Ancak yükselen trend eğiliminin devam ettiğini hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla oluşabilecek kar realizasyonunun yükselen trend içerisinde kalması ve alım fırsatı vermesi beklenebilir. Borsa endeksinde düzeltmeler olsa dahi yaşanan temel etkenlerin borsayı destekleyebileceği görüşümüzü sürdürüyoruz. Düzeltmeler, ana yukarı yönlü eğilim içinde kalacaktır.

Bizim için oldukça önemli bir konu enflasyon muhasebesiyle gelen bilançoların akıbeti. Hazır yabancı yatırımcının ilgisini çekmişken, enflasyon muhasebesinin oluşturduğu tortu kalktıktan sonra hangi şirket hisselerine yatırım yapılacağı yabancı yatırımcının radarında. Dolayısıyla dolar bazı grafikte oluşabilecek bir kar realizasyonu satış için fırsat değil, beklentisi olan şirket hisselerinde alım fırsatı olabilir.

Bu hafta THAYO’nun bilançosunun açıklanması bekleniyor. THYAO’nun fonksiyonel para biriminin döviz olması nedeniyle enflasyon muhasebesine tabi olmayacak. Endeks ağırlığı en yüksek şirket olan THYAO bu açıdan bilançosunda beklenti üzeri bir sonuç açıklarsa endekse de pozitif katkı sunabilir. Havacılık sektöründe iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. OTKAR, ARCLK, KBORU, BRSAN FROTO bilanço açıklayacak diğer şirketler.

Yurt içinde büyüme rakamları takip edilecek

2022 yılında %5,6 büyüyen Türkiye ekonomisinde iç talep öne çıkarken, ekonomi yönetiminin değişmesi ile iç talebin düşürülmesi hedefleniyor. Bankaların kredi musluklarını kısmasıyla başlayan süreçte ek atılan adımlara ek olarak, sıkı para politikasına geçiş ile enflasyonla mücadele kapsamında gerçekleşen adımlarla da 3. çeyrekte iç talepte geri çekilme meydana gelmişti. ForeksHaber anketine göre 2023 yılı dördüncü çeyrek dönemi için GSYH’ye ilişkin yıllık medyan tahmini %3,6 ortalama tahmin ise % 3,7 büyüme yönünde oluştu. Ek olarak, Ankette, 2023 yılı için medyan ve ortalama beklenti % 4,4 büyüme yönünde gerçekleşti.

Küresel piyasalarda yoğun veri akışı

Yurt dışında ise 26 Şubat – 1 Mart haftasında ABD büyüme rakamları, çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE), Euro Bölgesi TÜFE ve işsizlik oranı takip edilecek.

9400 seviyesini aşmakta zorlanıyor!

BIST100 endeksi 9400 seviyesinin üzerinde tutunmakta zorlanıyor. Hacmin kuvvetli kalmaya devam ettiği endeks, 9400 seviyesinin üzerinde kalıcı olabilirse ilk aşamada 9500 bölgesine doğru yükseliş denemeleri görülebilir. Momentum kaybının devam ettiği endekste görülebilecek 9300 seviyesi altındaki fiyatlamalarda ise 9200 seviyesi ilk destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni