Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (2-5 Mayıs 2023)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Borsa İstanbul geçen haftayı %7.8 düşüşle tamamladı. Böylelikle Borsa endeksi yılın başından bu yana %16.1 gerilemiş oldu. Borsa İstanbul’da yatırımcılar seçim fiyatlamasına daha sert geçmiş görünüyor. Risk almak istemeyen yatırımcılar KKM ya da mevduata daha fazla teveccüh göstermiş gibi görünüyor. Özellikle kurun önümüzdeki süreçte daha hızlı yükseliş gösterebileceğine yönelik ihtimaller borsa yatırımcısının beklemeye geçmesini ve KKM’ye yönelmesini desteklemiş olabilir. Biz bu haftalık gelen KKM verilerinden okuyabiliyoruz. Ocak ayından bu yana borsada yaşanan düzeltme hareketi yatırımcıların borsaya olan ilgisini törpüledi. Bununla birlikte seçime az günler kala risk alma iştahının kapandığını izliyoruz. Muhtemelen Borsada oluşabilecek yukarı yönlü hareketler tepki mahiyetinde kalacaktır. Seçime ve olası ikinci tura zayıf bir görünümle gireceğiz gibi görünüyor. İkinci tur fiyatlaması şimdiden ön planda. Dolayısıyla siyasilerden gelen açıklamalar ve anket sonuçları risk alma eğiliminde ön planda olacaktır.

1Ç23 Bilançolar gelmeye devam ediyor.

2023 yılı 1. Çeyrek döneme ilişkin gelen bilançolar beklentimiz dahilinde gerçekleşiyor. Otomotiv sektöründe oldukça güçlü sonuçlar var. Havacılıkta şimdilik TAV açıklandı. Bu tarafta geçen yıla göre daha iyi sonuçlar gelmesine karşın deprem vergilerinin baskı hissedilebilir. Şişe ve Tüpraş beklentiler dahilinde geldi. Ancak bilanço fiyatlamasını hissedeceğimiz net bir ortam bulunmuyor. Dolayısıyla gelen bilançolar şirketlerin geleceğine ilişkin beklenti yaratabilir ancak bu hemen fiyatlara yansımayacaktır. Ayrıca, beklentisi olan şirketlerde endeksteki bu düşüşte daha iskontolu bir görünüm oluştuğunu da not etmekte fayda var.

Veri ajandası yoğun!

Bu hafta bizim için kısa geçecek ancak veri takvimi oldukça hareketli. Yarın yurt için TÜFE verilerini karşılayacağız. Yüksek baz etkisiyle gerileyen enflasyon görünümü devam ediyor ancak enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu söylemek mümkün. 3 Mayıs TİS 21:00’de Fed toplantısı gerçekleşecek. Fed’in 25 baz puan faiz artırmasını ancak sözel yönlendirmesini değiştirmesini bekliyoruz. Değişmesi muhtemelen sözel yönlendirmeye bağlı olarak risk alma iştahında değişiklik olabilir. Perşembe günü ECB’nin para politikası toplantısı takip edilecek. 50 baz puanlık bir faiz artırımı gündemde. Avrupa tarafında çekirdek enflasyon hala çok katı dolayısıyla burada bir yumuşama olmadan daha gevşek bir politikaya geçmeleri oldukça zor görünüyor. Cuma günü ise ABD’de tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar takip edilecek.

Zayıf teknik!

Borsa endeksinde zayıf teknik görünüm devam ediyor. 4700 desteğinden güçlü bir tepki gelmedi ve bunun altında bir kapanış oldu. Muhtemelen 4477 desteğine doğru aşağı yönlü bir eğilim görmemiz mümkün görünüyor. Buna karşın endeksin 4477 desteğinden güçlü tepkiler bulamaması halinde teknik görünümde bozulma daha da hızlanacaktır. Böyle bir durumda 4300 seviyesine doğru güçlü bir aşağı yönde eğilim izlememiz mümkün olabilir. Aksi durumda bu hafta 4700 üzerinde yaşanabilecek hızlı bir toparlanmayla yeniden 5000 seviyesine doğru ataklar izlenebilir. Buna karşın 5000 seviyesinde doğru oluşan güçlenmede kar realizasyonları etkili olmaya devam ediyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!