Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (18-22 Eylül 2023)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Borsa endeksi geçen haftayı %4.36 değer kaybıyla kapattı. Buna karşın 13 haftanın 11’inde yükselen borsa endeksi var karşımızda. Geçen hafta borsa dinamiklerini hem olumlu hem de olumsuz yönde tetikleyecek çok fazla gelişme oldu. Ayrıca son dönemde ekonomi politikalarındaki değişimin yarattığı güçlü beklenti borsada etkili olmaya devam ediyor. Şimdilik bu hafta yaşanan düşüşü kar realizasyonu olarak okuyoruz. Bankacılık endeksi %8.7 düşüşle endeksi aşağı çeken unsur oldu.  Endeks üç hafta önce haftalık olarak %2.6’lık bir düşüş dışında yaklaşık üç aydır önemli bir geri çekilme yapmamıştı. TCMB’nin faizleri güçlü bir oranda artıracağına yönelik algılamalar borsada tansiyon yaratsa da Ekonomi yönetiminden gelen kararlı mesajlar ve bunun yabancı yansımasının olabileceğine yönelik beklentiler borsayı destekliyor. Bu hafta da sert bir hafta olabilir. Mehmet Şimşek’in yabancılarla yapacağı toplantı sonrası yapılacak açıklamalar ya da çıkacak ilk raporlar oldukça önemli olacak. Ani ve akın akın bir yabancı girişi olmasını beklemeyiz. Buna karşın geçen hafta çıkan yabancı yatırımcının geri gelmesi beklenebilir. Kısa vadeli yabancı ilgisi sürecektir ancak bizim daha çok ihtiyacımız olan istikrarlı ve yüksek montanlı yabancı yatırımcıdır.

Ayrıca bu hafta TCMB’nin Para Politikası Toplantısı takip edilecek. Bir önceki faiz kararı piyasalarda şok etkisi oluşturmuştu. Dolayısıyla bu toplantıya yönelik net bir konsensüs oluşmuş değil. TCMB geçen hafta yaptığı sürpriz hamleyle kafaları biraz karıştırdı diyebiliriz. Yine de piyasada 500 baz puanlık bir faiz artırım beklentisinin yoğunlaştığını söylemek mümkün. TCMB  geçen haftaki hamlesinden sonra piyasanın gerisinde kalmak istemeyecektir. Dolayısıyla 500 ya da üzeri bir faiz artırımı gelmesi muhtemel olabilir. Sadece faiz artırımı değil karar metni de çok önemli olacak. TCMB bir faiz patikası sunması ve bir yol haritası vermesi gerekiyor ki beklentileri yönetsin. Son üç toplantıda faiz adımına ilişkin net ifadelerden sakınıp, her yöne açık kapı bıraktı. Bu toplantıda beklenti yönetimini nasıl yapacağı önemli olacaktır.

Küresel piyasalara henüz tam entegre değiliz ancak bu hafta Çarşamba günü küreselde Fed toplantısı takip edilecek. Bu toplantıda ABD ekonomisine yönelik ekonomik projeksiyonlar ve Fed Üyelerinin faiz patikasına yönelik ne düşündüğünü belirten noktasal grafikler açıklanacak. İleriye yönelik beklenti yönetimi açısından önemli olabilir. Bu toplantıda faizlerde her hangi bir değişim bekleniyor. Bu açıdan sürprizsiz bir toplantı olabilir. Her zaman ki gibi 21:30’da konuma yapacak Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını dikkatle takip edeceğiz.

Tepki gelmezse endekste kısa vadeli teknik görünüm bozulabilir. Şu an tam olarak 22 günlük hareketli ortalamasında haftayı kapattı. 7945 seviyesi olan 22 günlük ortalamanın altında günlük kapanışların olmaya devam etmesi halinde 7380 seviyesine doğru geri çekilme potansiyeli artabilir. Henüz teknik göstergeler sat sinyali üretmiyor ancak eğilim aşağı dönmüş durumda. Dolayısıyla 22 günlük ortalamanın altındaki seyirler satışların hız kazanmasına olanak sağlayabilir. Buna karşın 50 günlük ortalama olan 7380 oldukça güçlü destek konumunda. Daha önce de bu seviye ve civarı güçlü şekilde test edilmişti. Dolayısıyla 22 günlük ortalamadan teknik tepkiler gelmemesi halinde dönüş yeri 50 günlük ortalama olabilir.

Strateji: Kısa vadeli bakan yatırımcılar için strateji 7945 seviyesi altındaki kapanışlarda stop loss çalıştırmak olacaktır. Ancak endeks orta ve uzun vade için hem temel hem de teknik olarak olumlu. Dolayısıyla kısa vadede alınacak ani bir karar için iyi düşünmek gerekebilir. Orta ve daha uzun bakan yatırımcılar için endeksin 50 günlük ortalaması olan 7380 seviyesine doğru düzeltme yapması alım fırsatı verebilir. %100 hissede olmak daha derin düzeltmelerde üzücü olabilir. Düzeltme boyunun daha yüksek olduğu dönemlere hangi hisse ile girdiğiniz çok önemlidir. Dolayısıyla seçicilik her zaman önemlidir.

Not: Pozisyon girişleri Cuma kapanış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Pazartesi açılış seansı öncesi tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni