Haftalık Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (12-16 Şubat 2024)

Haftalık Değerlendirme ve Strateji

Bist 100 endeksi, haftanın son işlem günü yeni rekorunu kırarak %1,07 yükselişle 9046 seviyesinden günü tamamladı. Böylelikle endeks haftalık ve günlük bazda tarihi en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Endekste en çok yükselen %15,96 ile Bilişim sektörü oldu. En çok değer kaybeden sektör ise %2,52 düşüş ile İletişim sektörü oldu. Genel çerçevede endekste yabancı yatırımcıların alıma devam ediyor olması ve yabancı yatırımcılara yönelik beklentiler endekste yeni rekorların kırılmasına neden oluyor.

Yurt içi piyasalarda geride bıraktığımız hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan tarafından yapılan yılın ilk enflasyon raporu toplantısı ve yaklaşık iki aydan sonra halka arzların yeniden başlaması öne çıkan başlıklar oldu. TCMB yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak korurken, Başkan Fatih Karahan para politikasının gerekli sıkılık düzeyine ulaştığını, politika faizinin mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını ancak enflasyon görünümünün bozulması halinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

Enflasyonda aylık artış son 5 ayın zirvesinde

Türkiye tüketici enflasyonu aylık bazda Ağustos ayından beri en yüksek seviyede gerçekleşti ve aylık enflasyonda beş aylık düşüş trendi sona erdi. Enflasyondaki artışta, asgari ücret artışları ve vergi artışlarının etkisini gördük.

Yurt içinde piyasa katılımcıları anketi ve bilançolar takip edilecek

Yurt içinde 12-16 Şubat haftasında TCMB piyasa katılımcıları anketi, işsizlik oranı, konut satışları ve perakende satışlar takip edilecek. TCMB Ocak ayı piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 olarak gerçekleşmişti. Piyasanın 12 ay sonrası TÜFE beklentisi Ocak’ta yüzde 39,9 ve 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 23,69 olarak gerçekleşmişti. Ankette Dolar/TL beklentisi 12 ay sonrası için 40,64 olarak gerçekleşirken yıl sonu beklentisi 40 seviyesine işaret etmişti. Ankette Şubat ayı revizyonları piyasanın takibinde olacaktır.

Borsa İstanbul’da 4.Çeyrek bilanço dönemi devam ediyor

13 Şubat 2024 tarihinde TAVHL’ın ve TOASO’un 4.Çeyrek 2023 finansallarını açıklaması bekleniyor. 16 Şubat tarihinde ise ALBRK’ın 4.Çeyrek finansallarını açıklaması bekleniyor.

ABD’de enflasyon verisi açıklanacak

Önümüzdeki hafta global piyasalar ABD’deki enflasyon verisine odaklanacak. Geçtiğimiz haftalarda gelen Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin üstünde gelmesi ile istihdamdaki güçlü seyrin devamı piyasalarda baskı yaratmıştı. Ancak Fed Başkanı Powell temkinli olsa da Fed üyelerinden bazıları güvercin tonda mesajlar vererek enflasyondaki geri çekilmenin sürdürülebilir olduğunun sinyallerini verdi. Geçen ay gıda ve enerji fiyatlamaları ile yükselen ABD enflasyonunun Ocak ayında %3,4’ten %2,9’a gerilemesi bekleniyor.

Endeks rekora doymuyor

Yükseliş trendini sürdüren endekste 9000 seviyesi üzerinde tutunmasıyla birlikte yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamı halinde 9100 seviyesi ilk direnç bölgesi olarak karşımıza çıkarken momentumun azaldığı endekste oluşabilecek kar satışlarında ise 8900 seviyesi ilk destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!