Haftalık Hisse Önerileri / Alnus Yatırım – (10-14 Haziran 2024)

Karahan: Manşet Enflasyon, Haziran’dan İtibaren Düşecek!

BİST-100 endeksi, haftanın son işlem gününe 42 puan civarında yükselişle başladı. Günün devamında satış ağırlıklı işlemler etkili olurken; seansın sonunu 10.138,97 puandan noktaladık. Endeksin işlem hacmi 71,3 Milyar TL civarında gerçekleşirken, en yüksek negatif etki; Akbank, İş Bankası C Grubu ve BİM Birleşik Mağazalar hisselerinden geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), yabancı para serbest hesaplara ödenen yüzde 4,75 oranındaki faizi 25 baz puan indirerek yüzde 4,50 seviyesine çekti. TCMB Başkanı Fatih Karahan, Cuma günü yaptığı açıklamalarda: ‘’Dezenflasyon oluşumu için gereken makroekonomik şartlar önemli derecede gerçekleşti. Baz etkileri nedeniyle yaz aylarında bu gerileme özellikle belirgin olacaktır. Ancak para politikası duruşumuzu belirlerken bizim takip ettiğimiz gösterge, aylık enflasyonun ana eğilimi olmaya devam edecek. Manşet enflasyon Haziran ayından başlayarak yılın geri kalanında her ay gerileyecektir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, zorunlu deprem sigortası ve zorunlu afet sigortasındaki geliştirilen yeniliklere dair açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek: ‘’Kısa sürede devreye alınacak ZAS ile ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesi öngörülüyor. Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor’’ açıklamalarında bulundu.

Küresel tarafta ise, Cuma günü dikkatler; ABD’den gelecek olan iş istatistiklerindeydi. Manşet veri olan Tarım Dışı İstihdam beklentilerin üzerinde açıklanırken, Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin de öngörülerin üzerinde geldiği görüldü. İşsizlik Oranı ise, İş Gücü’ne Katılım Oranı’daki düşüşün etkisi ile sınırlı yükseldi. Veriler sonrasında; Fed’in sene içerisinde faiz indirimi yapma sayısı 1(25 Bp.)’e geriledi.

BİST-100 Endeksi’nin, yeni haftanın ilk işlem gününe pozitif bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Yurt içi ekonomik takvimde ise; Sanayi Üretimi, Cari İşlemler Dengesi ve İşsizlik Oranı verileri önemli olacak.

7 Haziran – 14 Haziran 2024 Haftalık Model Portföyümüz;

*Haftalık Model Portföyümüz teknik analize göre hazırlanmış olup; temel veriler dikkate alınmamıştır.

Kaynak: Alnus Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!